Mideyi nasıl yaktığını bilseydin ağzına almazdın! İşte mide yanmasına neden olan yiyecekler

Gün içerisinde pek çok besini zararlı olup olmadığını bilmeden tüketiyoruz. Bu besinler kısa vadede ciddi sorunlara yol açmasa da bir süre sonra ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

eski abone ol

Yüksek yağlı yiyecekler mide ekşimesine neden olabilir. Yüksek yağlı yiyeceklerin mide ekşimesini tetikleyebilmesinin iki yolu vardır. İlk olarak, yemek borusu ve mide arasında bir bariyer görevi gören kas olan yemek borusu sfinkterini gevşetebilirler. Bu kas gevşediğinde mide asidi mideden yemek borusuna kaçabilir ve mide ekşimesine neden olabilir. İkincisi, yüksek yağlı yiyecekler hormon kolesistokinin (CCK) salınımını uyarır. Bu hormon ayrıca alt özofagus sfinkterini gevşetebilir ve asit reflüsüne neden olabilir.

Ayrıca kolesistokinin hormonu, yiyeceklerin daha iyi sindirilebilmesi için midede daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Ancak bu, mide ekşimesine neden olabilen asit reflü riskini de önemli ölçüde artırabilir. Bunun sadece sağlıklı yağ açısından zengin gıdalar için geçerli olmadığını not etmek önemlidir. Bu aynı zamanda yüksek yağlı kızarmış yiyecekler ve paketlenmiş yiyecekler için de geçerlidir.

Sekiz

Nane tüketiminin mide ekşimesine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bir çalışma, yüksek dozda nane ve asit reflü semptomları arasında bir bağlantı buldu. Dikkat çekici bir şekilde, nane alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine araştırmacılar, nanenin yemek borusunu tahriş ederek mide ekşimesine neden olabileceğine inanıyor. 500’den fazla kişi üzerinde yapılan bir başka araştırma, günlük nane çayı tüketenlerin mide ekşimesi riskinin iki kat daha fazla olduğunu belirledi. Bununla birlikte, nane ve mide ekşimesi arasında bir bağlantı olduğuna dair sınırlı kanıt vardır. Nanenin mide ekşimenizi daha da kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bundan kaçınmak en iyi seçeneğinizdir.

Çikolata

Çikolata, mide ekşimesi için başka bir yaygın tetikleyici olarak bilinir. Yüksek yağlı yiyecekler gibi, çikolata da alt özofagus sfinkterini gevşetebilir. Bu, mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca çikolata, “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan serotonin içeren kakaodan oluşur. Ne yazık ki, serotonin alt özofagus sfinkterini de gevşetebilir. Son olarak, çikolata ayrıca teobromin ve kafein bileşikleri içerir. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini gevşemesi için uyarabilir.

baharatlı yemek

Genellikle kapsaisin adı verilen ve sindirim hızını yavaşlatabilen bir bileşik içerirler. Bu bileşik, yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasına neden olur ve sindirimi yavaşlatır. Bu aynı zamanda mide ekşimesi için bir risk faktörüdür. Bununla birlikte, baharatlı yiyecekler zaten iltihaplanmış bir yemek borusunu tahriş edebilir ve bu, mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir. Bu nedenle, mide ekşimeniz varsa baharatlı yiyecek alımınızı azaltmak en iyisidir.

Soğan

Özellikle çiğ tüketilen soğan mide ekşimesini inanılmaz derecede tetikler. Bu listedeki diğer yiyecekler gibi, soğan da alt özofagus büzgen kasını gevşetebilir ve bu da asit reflü ve mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir. Ek olarak, soğanların geğirmeye neden olabilecek zengin bir fermente lif kaynağı olduğu bilinmektedir. Geğirme, asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Fermente edilebilir lifli soğanlar, sindirim problemlerini tetikleyebilen bir grup bileşik olan FODMAP’lerden oluşur.

Leave a Comment