Milyonlarca kişi katıldı: Sonuçlar şaşırtıcıydı! Riski azaltmak için daha fazla çay için

Sekiz ülkeden bir milyondan fazla insanın katıldığı bir araştırmaya göre, bol miktarda çay içmek tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilir. Her gün dört veya daha fazla fincan siyah, yeşil veya oolong çayı, tip 2 diyabet geliştirme riskini %17 oranında azalttı.

EN AZ DÖRT BARDAK

Bulgular, günde en az dört fincan çay içmenin ortalama 10 yıllık bir süre boyunca %17 daha düşük T2D riski ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Çalışma bu yıl İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD) Yıllık Toplantısında sunuldu.

HEYECAN VERİCİ SONUÇLAR

Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden baş yazar Xiaying Li, “Sonuçlarımız heyecan verici çünkü insanların tip 2 diyabet geliştirme risklerini potansiyel olarak azaltmak için günde dört fincan çay içmek kadar basit bir şey yapabileceklerini öne sürüyorlar” diyor. Çin.

ÇAY FAYDALARI

Çay, çeşitli antioksidan, antienflamatuar ve antikanserojenik bileşikler içerir. Bu özelliklerinden dolayı düzenli olarak çay içmenin sağlığa faydalı olabileceği uzun zamandır bilinmesine rağmen, çay içme ile T2D riski arasındaki ilişki bilinmiyordu. Yayınlanmış kohort çalışmaları ve meta-analizler şimdiye kadar tutarsız bulgular sunmuştur.

iStock-1302256468

Araştırmacılar, yaş, cinsiyet ve fiziksel hareketsizlik gibi artan T2D riski ile ilişkili olduğu bilinen faktörleri ayarladıktan sonra, çay içenlerin içmeyenlere kıyasla T2D geliştirme riskinin benzer olduğunu buldular.

Genel olarak, meta-analiz, çay içme ve T2D riski arasında doğrusal bir ilişki buldu; günlük tüketilen her fincan çay, T2D geliştirme riskini yaklaşık %1 oranında azalttı.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bakmadan almayın: Zehirleniyorsunuz!  Vücudu rahatsız ediyorBakmadan almayın: Zehirleniyorsunuz! Vücudu rahatsız ediyor
Kılıçdaroğlu'nun 'Benimle misin?'  Yayın sonrası öne çıkanlarKılıçdaroğlu’nun ‘Benimle misin?’ Yayın sonrası öne çıkanlar
Kılıçdaroğlu'nun 'destek çağrısı' sonrası Erdoğan'dan ilk açıklamaKılıçdaroğlu’nun ‘destek çağrısı’ sonrası Erdoğan’dan ilk açıklama

Leave a Comment