NASA’da tarihi hazırlık! Çarpışma Pazartesi günü gerçekleşecek

NASA’nın İkili Asteroid Yönlendirme Testi (DART), bir uzay aracının kinetik enerjisini asteroitlerin yörüngesini değiştirmek ve Dünya ile çarpışmalarını önlemek için kullanıp kullanamayacağını görmek için tarihi bir ilk testi başlatıyor.

Amerikalı bilim adamları bir basın açıklamasında DART projesinin Pazartesi günü Dimorphos asteroidine çarpmaya hazır olduğunu duyurdular. Basın toplantısında konuşan NASA Gezegen Savunma Departmanı Sorumlusu Lindsey Johnson, “DART, bir asteroidin yörüngesini değiştirmek için kinetik çarpma tekniğini deneyecek” dedi.

160 metre çapındaki Dimorphos asteroidi Dünya’dan 6 milyon mil uzakta bulunuyor ve gezegenimiz için herhangi bir risk oluşturmuyor. Ancak bilim adamları, olası bir asteroit tehdidini ortadan kaldırmak için insan yapımı bir uzay aracının kullanılıp kullanılamayacağını gözlemlemek için Dimorphos’u yörüngesinden saptırmayı hedefliyorlar. Bunun için DART uzay aracı asteroide çarpacak ve Dimorphos’un mevcut yörüngesinin değişip değişmediğini test edecek.

“DUYARLI BİR ŞEKİLDE KİLİTLENECEK”

DART Görev Sistemleri Mühendisi Elena Adams, “Dimorphos’a tam olarak kilitleneceğiz. Kameraları doğrultup fotoğrafları çekeceğiz. (Asteroidin) şeklinin ne olduğunu bilmiyoruz” dedi. California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden bir SpaceX Falcon 9 roketi tarafından fırlatılan uzay aracı, saatte 24.000 kilometre hızla Dimorphos’a çarpacak.

Leave a Comment