Olaylar ve Görüşler: Bir gece aniden…

Suriye’de Fırat’ın doğusunda gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı sırasında, Türkiye ile ABD arasında yoğun müzakerelerin ardından 17 Ekim 2019’da 13 maddelik anlaşma imzalanmış ve ortak açıklamanın 9. maddesinde bu anlaşmanın imzalandığı kaydedildi. Terör örgütü YPG’den alınacak ağır silahlar şöyle:

“…Her iki taraf da Türkiye’nin, YPG (PKK) ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatlarının ve tüm muharebe mevzilerinin kullanılamaz hale getirilmesi de dahil olmak üzere ulusal güvenlik endişelerini gidermek için güvenli bir bölge oluşturmanın devam eden önemi ve işlevselliği konusunda mutabıktır.”

ABD DESTEĞİ

Ancak bunun bir anlaşma olduğu düşünüldüğünde, ABD’nin Irak’a harekâtından sonra Irak’ta daha önce kaybedilen silahların olduğu, bu silahlara terör örgütleri tarafından el konulduğunun ve bu silahların toplanamayacağı, toplanamayacağı veya toplanamayacağı sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. ABD tarafından Suriye’de de buharlaştırıldı. Bunun olasılığının yüksek olduğunu üç yıl önceki yazımızda detaylı olarak anlatmıştık.1

Hükümetin yakın destekçisi bir yayın organının haberinden üç yıl sonra yaşananları öğreniyoruz:

“Türkiye ile ABD arasındaki en önemli sorun olan terör örgütleri PKK/YPG/PYD’nin ana gövdesini oluşturan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ABD ile çok yakın bir noktada tatbikat yaptığı ortaya çıktı. Türkiye-Suriye-Irak sınırına kadar. Skandal, Müşterek Görev Gücü’nün tatbikatı resmi Twitter hesabından paylaşmasıyla ortaya çıktı. ABD askerleri, Suriye – Irak – Haseke ilinin kuzeydoğusunda yer alan El-Malikiye (Derik) ilçesi kırsalındaki “Tekil Bekil” köyünde terör örgütleriyle gerçek mühimmatlı tatbikat gerçekleştirdi. Türkiye sınır üçgeni. Tatbikata ABD yapımı Bradley araçlarının yanı sıra ağır ve orta menzilli silahlar da katıldı. Tank ve topçu tatbikatına katılan Uluslararası Koalisyon Müşterek Görev Gücü’nden onlarca ABD askeri ve komutanı, SDG üyelerinin topçu, havan ve güdümlü füze kullanma eğitimini denetledi…”2

GÖRÜNEN KÖY…

Sosyal medya sayesinde maalesef üç yıl önce yapılan anlaşmanın sadece kağıt üzerinde olduğunu, uygulanmadığını ve takip edilmediğini anlıyoruz. Sonuç olarak güneyimizde terör tehdidi ve dolayısıyla güvenlik endişelerimiz artarak devam ediyor.

Olanlarla ilgili herhangi bir üst düzey kınama, yaptırım veya karşı girişim duyuyor muyuz? İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini överken, YPG’nin yaratıcısı ve baş hamisi ABD’ye yönelik bu anlamsız tepkisizlik ve ikiyüzlülük nedir?

Bu arada bölgede şehit olan ve memleketlerinde törenle defnedilen kahramanlarımızdan da haberler gelmeye devam ediyor. Bu duygusuzluk ve omurgasız diplomasi ile yaşananlar, TSK’nın kahraman evlatlarının da başına gelmektedir.

“Bir gece ansızın gelebiliriz” hikayeleriyle kamuoyunun dikkatini istediğiniz kadar dağıtmaya devam edin. Görünen köy rehber istemiyor.

V. MURAT TULGA

EMEKLİ PERSONEL COLLEN


1 www.cumhuriyet.com.tr/authors/events-and-opinions/abd-veirakta-olanlar-1572418, 30 Ekim 2019

2 www.sabah.com.tr/dunya/abd-bunu-da-yapti-teror-orgutuyle-skandal-tatbikat-6150025/amp, 09 Eylül 2022

Leave a Comment