Öldürülen Ayşegül’ün yargılandığı davada tercüman jiletle saldırıya uğradı!

Olay, geçen yıl 12 Temmuz’da Gebze ilçesine bağlı Pelitli Mahallesi’nde meydana geldi. Afganistan uyruklu Muhammed Atikullah, sınıftan eve giderken takip ettiği Ayşegül Aydın’ı ağaçlık alana sürükledi. Burada cinsel istismara teşebbüs eden Atikullah, kendisine direnen Aydın’ı boğdu ve kafasına taşla vurarak yaraladı. Atikullah, Ayşegül’e kıyafetlerini giydirip yol kenarına getirdi. Daha sonra kızın yaralı olduğunu gördüğünü belirterek çevredekilerden yardım istedi. İhbarla gelen sağlık ekipleri, Ayşegül Aydın’ı hastaneye kaldırdı. Bu sırada olay yerinden kaçan Muhammed Atikullah jandarma tarafından yakalandı. Muhammed Atikullah ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yoğun bakımda tedavi altına alınan Ayşegül Aydın, 132 gün sonra hayatını kaybetti.

OLAYI GERÇEKLEŞTİRDİ VE NE OLDUĞUNU İZLEDİ

Savcılıktaki ilk ifadesinde Muhammed Atikullah, “Olay günü alkol içtim ve camide dolaşırken Ayşegül’ü gördüm. Alkolün etkisi hoşuma gitti. Beğendim ve takibe aldım. onun gittiği yöne doğru, tenha ve ağaçlık bir yere geldiğimizde arkadan yaklaşıp farkında olmadan ve etkisiz bir şekilde onu boğdum. aniden bayıldı ve yol kenarına düştü ve kafasını çarptı. onu çalıların içine sürükledim. Pantolonunu çıkardım.Çevreden sesler gelince pantolonunu giydim.Biraz uzaklaştım, sonra geri döndüm ve yaşıyor mu diye kontrol ettim.Yüzünde ısı, ağzında köpük vardı. Islak mendille ağzını ve yüzünü sildim.Yarım saat uyandırmaya çalıştım ama bulamayınca yol kenarına taşıdım.Yakın bir işyerinden biri geldi.Bir araç durdu. , sağlık ekiplerine haber vermelerini istedim, kalabalık olunca biri kızı tanıdı ve içeri girdi. ailesini kurdu. Kız arabaya bindirilirken yandan izledim hatta yardım ettim” dedi.

KARDEŞ ÇEVİRMENE usturayla saldırdı

Muhammed Atikullah hakkında ‘nitelikli kasten adam öldürme’, ‘özgürlüğünden yoksun bırakma’ ve ‘nitelikli cinsel istismar’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapisle dava açıldı. Davanın ilk duruşması Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ayşegül’ün ailesi ve avukatları duruşma salonunda hazır bulunurken, tutuklu sanık Muhammed Atikullah da Kandıra Cezaevi’nden SEGBİS sistemiyle davaya katıldı. Duruşmada konuşan Muhammed Atikullah, “Ayşegül beni görünce korktu ve yere düştü, ben yapmadım” dedi.

Tercümanın bu sözleri çevirmesi üzerine Ayşegül’ün ailesi, “Yalan söylüyorsun” diyerek tepki gösterdi. Bu sırada Ayşegül’ün ağabeyi Esat Aydın tercümana jiletle saldırdı. Polisin müdahale ettiği Aydın, adliyeden çıkarılarak sorgulanmak üzere karakola götürüldü. Kulağı ve boğazından yaralanan tercüman hastaneye kaldırılırken duruşmaya ara verildi. Yeniden başlayan duruşma tercüman olmaması nedeniyle 9 Aralık’a ertelendi.

Olay sırasında duruşma salonunda bulunan ve davayı takip eden avukatlardan Pınar Berfin Çoban, şunları söyledi:

“Sanık ifade verir vermez olayı anlatması istendiğinde ‘Onu ben öldürmedim, düştü’ gibi açıklamalar yaptı. Tercüman bunu çevirir çevirmez kardeşi dayanamadı. diyerek tercümana saldırdı. Yaralı olduğu için duruşmaya devam edilemedi. Bu nedenle duruşma şimdilik 9 Aralık’a ertelendi.”

‘DÜNYAM DEVAM EDİYOR’

Mahkeme salonundan çıkan Metin Aydın, adliye bahçesinde gözyaşları içinde sitem etti. Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini söyleyen Aydın, “Ya yaşarsam ya yaşamazsam? Dünyam gitti, Ayşegül’le yaşama hayallerim bitti. Artık insan oldum. robot gibi dolaşmak.” (DHA)

Leave a Comment