Ölene kadar Kılıçdaroğlu’na minnettar kalacağım

DUVAR – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bu, Parti Başkanlığı yerine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için mücadele ederek ve bunu konuşarak yaptığımız son seçimdir. Bu seçimi yapmalıyız. Bu seçimde başarılı olmak zorundayız. Türkiye ölmez, bitmez ama varsayalım ki kaybettik, bir daha parlamenter sistemden söz edilemez. Bu canavar sistemin bir tarafında var olan tek adam sisteminin muadili olarak bu taraftan tek bir adam seçmek zorunda kalacağız.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün İzmit Belediyesi’nin üç yıllık çalışmalarını anlatan tanıtım programına katıldı. Akşener şu açıklamalarda bulundu:

“Parti kurduk. Kurulamaz dediler, kurduk. Seçim kararı 24 Haziran’da alındı ​​ve tam seçime gideceğiz. YSK’nın tam tersi bir sonuç üreteceği söylendi. Daha sonra siyasi partilerimizden birinin başkanıyla görüştük, “Acaba beraber gidebilir miyiz”, maalesef olmadı, şartlar uymadı. Sonra Kılıçdaroğlu Bey ile görüşmeyi düşündüm. Yanına gittim ve 15 milletvekili talep ettim. Peki bu neydi? Türkiye’de çok şeyi değiştirecek bir demokrasi adımı talebiydi. Ölene kadar ona minnettar olacağım. ‘Bey’i miras bıraktım. Kılıçdaroğlu, çocukları ile aileme. Onlara bir şey olursa, benden, bizden. 15 milletvekili arkadaşımdan biri karşımda duruyor.

‘CHP BABAMIN PARTİSİDİR’

Yıllarca CHP’nin renkleri ile sağ arasında büyük bir mesafe vardı ama o davranış o boşluğu, o mesafeyi kapattı. Bir işbirliğine, bir güç birliğine neden oldu. Bu arada Cumhuriyet Halk Fırkası babamın partisi, ha… Şimdi bunu alerjik bir tavırla söylemiyorum, iyi hizmetin iyilik içinde birleşerek nasıl elde edilebileceğini anlatmak için söylüyorum. Yüz yıllık bir parti. Kuralları vardır. Bir baba var. Biz ise start-up gibi yeni kurulduk. Anında karar verin, koşun. Gel, Gel. Biz böyle bir partiyiz. Biz de gittik ve teklif ettik. Başkanlarım çok uzun sürdü. Tam bir ay konuştuk. Dayanamıyorum tabii ki ben İzmit kızıyım, hafif bir dürtme verdik ve sonra geri geldiler. Her neyse, oturduk ve arkadaşlarıma bir şeyler söyledim. İYİ Parti’yi bir yere getirmek için bu masaya oturmuyoruz. Umudunu yitirmiş ama somut başarıya ihtiyacı olan muhalefet seçmenini ayağa kaldırmak için bu masaya oturuyoruz. Onun için ‘Türkiye mi İYİ Parti mi?’ Türkiye’yi tercih edeceksiniz.

‘ERDOĞAN’IN AŞKINI YERLEŞTİRDİM’

İyi ki bu teklifi kabul etmişiz, iyi ki bu teklife evet demişsin ve biz de o masaya oturmuşuz. Hedefim aslında İstanbul’du. Çünkü Sayın Erdoğan ‘İstanbul benim aşkım’ derdi. İstanbul’u almak, sevgisini Sayın Erdoğan’dan almaktı. O aşka gıpta ettim ama burada olduğumuz için, kendi şehrimde olduğum için, doğduğum yerde olduğum için şimdi o sevgiyi alacaktı ama benden başka kimse inanmadı. Basın mensupları dahil her türlü bahisi yaptık. Şimdi bu bakış açısıyla, ‘olabilir, yapabiliriz, istersek yapabiliriz’i bu ülke halkına kanıtladık. Şimdi, bütün bunları size neden anlattım? Tekrar teşekkür ederim, her gördüğümde teşekkür ettim, etmeye de devam edeceğim. Umarım çalmazsın, alkışlamazsın, çalmazsın. Üçünü de yapmadığınızda, her şey yolunda gider. Orada bir sorunumuz yok ama gözden kaçırmamamız gereken bir şey daha var.

‘SEN VARSA KAYBEDERİZ PARLAMENTER SİSTEMİ BİR TEKRAR KONUŞMAZ’

Türkiye ucube bir sistemle yönetiliyor. Seçmenlerimizin oylarıyla parti başkanlık sistemini demokrasiyle yıkabiliriz – şimdi bana ‘EYT’den emekli olacak mısın? Normal bir şekilde emekli olacak mısınız? Ben de ‘EYT’liler bir süre maaş almasın’ dedim. Söylemeye çalıştığım şudur: Bu, Parti Başkanlığı yerine güçlendirilmiş parlamenter sistem için mücadele ederek bunu konuşarak yaptığımız son seçimdir. Bu seçimi yapmalıyız. Bu seçimde başarılı olmak zorundayız. Türkiye ölmez, bitmez ama varsayalım ki kaybettik, bir daha parlamenter sistemden söz edilemez. Bu canavar sistemin bir tarafında var olan tek adam sistemi, bu taraftan tek bir adam seçmemiz gerekiyor. Önceliğimiz parlamenter sisteme geçmek, önceliğimiz hukukun üstünlüğünü, kusursuz demokrasiyi ve adaleti sağlamaktır. Bunu yapmanın yolu, bu ülkeyi, 21. yüzyılın yeni değer setlerine uygun, gençlere gerçekten uygun, umut getirebilecek denge ve kontrol mekanizmalarının olduğu Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçirmekten, Türkiye’ye yeni bir soluk getirebilir. Güvenli ve sağlam geçirmektir. Onun yolu iki şeyi kazanmaktır. Birinde Cumhurbaşkanlığını, diğerinde Meclis’i kazanacağız.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment