Pencere 11 22H2 Yayınlandı: İşte Yenilikler!

Microsoft, Windows 11’in ilk önemli özellik güncellemesi 22H2’yi yayınladı. Yavaş yavaş kullanıcılara ulaşacak olan güncelleme, beraberinde tonlarca yenilik ve güvenlik özelliği getirdi. İşte Windows 11’in yepyeni özellikleri…

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Ekim 2021’de piyasaya çıktı Windows 11bugün büyük bir güncelleme aldı. “Windows 11 22H2” olarak adlandırılan bu güncelleme, Windows 11 için ilk büyük özellik güncellemesi olarak kaydedildi. Kullanıcıya ne sunuyor??

Microsoft tarafından bir blog gönderisine Baktığımızda Windows 11 22H2 güncellemesinin dört başlık altında toplandığını görüyoruz. Bu başlıklar; kolay ve güvenli kullanım, en iyi oyun deneyimi, verimlilik ve işyerleri için özel yönetim araçları olarak. Şimdi bir araya gelin; Windows 11’in yepyeni özelliklerine bir göz atalım.

Yeni erişilebilirlik özellikleri, engelli kullanıcılar için benzeri görülmemiş bir deneyim sunacak!

Windows 11 22H2 güncellemesindeki en çarpıcı yeniliklerden biri engelli kullanıcılar içindir. Microsoft’un açıklamasına göre işletim sistemi artık canlı altyazı desteği sunuyor. Böylece engelli kullanıcılar doğrudan yazılı metinler görebilecekler. Ayrıca Windows 11 kullanıcıları bilgisayarlarını sesleriyle birlikte kullanabilirler. Ayrıca sesli metinler de yazabilirler..

Geliştirilmiş pencere yakalama ve Odak Yardımı

Windows 11 22H2 güncellemesi

Microsoft’a göre Windows 11 22H2 güncellemesişimdiye kadarki en iyi üretkenlik fırsatlarını sunacak. Bu içerikte; Hazırlanan yeni özelliklere baktığımızda pencere yapıştırma özelliğinin iyileştirildiğini görüyoruz. Kullanıcılar artık ekranlarını daha fazla seçenek arasında bölebilecekler. Ayrıca, dokunmatik ekranlar için özel olarak optimize edilmiş düzenler, kullanıcıların aynı anda birden çok pencere aktif olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Microsoft Windows 11

Yıllar önce Microsoft, Focus Assist adlı bir özelliği tanıttı. Bu özellik etkinleştirildiğinde, bildirimler kapalı ve kullanıcıların yalnızca yaptıklarına odaklanmalarına olanak tanır. Windows 11 22H2 ile bu özellik de güncellendi. Focus Assist artık Saat uygulamasıyla entegre çalışıyor. Bu sayede kullanıcılar zamanlayıcıyı aktif hale getirebilecek ve hatta molalar için Hatta uyarılırlar.

Görüntülü aramalarda efekt kullanmak için ayrı bir uygulamaya gerek yok!

Windows 11 güncellemesi

Microsoft, Windows Studio Effects adlı yeni bir özellik sayesinde, kullanıcıların mümkün olan en iyi görüntülü ve sesli arama deneyimine sahip olmalarını sağlayacak. Açıklamaya göre, kullanıcılar artık arka planı bulanıklaştır Harici bir uygulamaya ihtiyaç duymadan vb efektler yapabileceklerdir. Ayrıca kullanıcı yapay zeka ile hareket ettikçe kamera da değişiyor. hareket ediyor gibi görüntülenecektir. Bu, görüntünün her zaman sabit olmasını sağlayacaktır.

Movie Maker yıllar sonra Clipchamp olarak geri döndü!

klip şampiyonu

Microsoft tarafından Windows 7 ve önceki işletim sistemlerinde sunulan bir video oluşturma ve düzenleme uygulaması olan Movie Maker, artık Windows 11’de kullanılabilir. klip şampiyonu Microsoft Store’da sunulan uygulamayı uzun süredir tamamen elden geçiren ve yepyeni özelliklerle donatan Microsoft olarak geri dönen, önceden yüklenmiş gelen başvurular arasında yer alacağını duyurdu. Microsoft’a göre, Clipchamp en çok içerik oluşturucular için kullanışlı hale getirilmiştir.

Oyunlar için özel performans optimizasyonları

Windows 11 22H2 güncellemesi, oyuncular için özel bir çalışmayı da içeriyor. Microsoft’un açıklamasına göre oyunseverler, Windows 11’in son güncellemesinden sonra çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşayacaklar. İşletim sistemi donanımla daha uyumlu çalışacak. özel optimizasyonlar yetkililer, özellikle otomatik HDR ve değişken yenileme hızı Becerilerinin geliştiğini söylüyorlar.

Android uygulamaları tüm Windows 11 bilgisayarlara yüklenebilir

Amazon Uygulama Mağazası

Microsoft, Amazon ile işbirliği yaptı ve Android tabanlı uygulamaları şimdi Windows 11 ile kullanılabilir hale getirdi. Amazon Uygulama Mağazası Özelliğin kapsamı genişletildi. Microsoft’a göre, dünyadaki tüm kullanıcılar bilgisayarlarına Android tabanlı uygulamalar yükleyebilecekler. Burada kullanıcıya yönlendirilen tek koşul mobil uygulamadır. sistem gereksinimleri tanışmak.

Windows 11, bireyler ve işletmeler için her zamankinden daha güvenli

pencereler

Microsoft, Windows 11 22H2 güncellemesi ile işletim sistemini de güvenli hale getirdi. Bu içerikte; Akıllı Uygulama Kontrolü Windows 11’de güvenilmeyen veya imzasız uygulamaları, komut dosyalarını ve kötü amaçlı makroları çalıştırın engellenecek. Bu sayede işletmelerde kullanılan cihazlar, kötü amaçlı yazılımlar ve siber saldırılardan aktif olarak korunacaklar.

Microsoft Defender Akıllı Ekran Ayrıca Windows 11’in ilk büyük özellik güncellemesinden de payını aldı. Kullanıcıların Microsoft hesapları, bundan sonra kötü amaçlı yazılımlara veya web sitelerine veri kaybetseler de etmeseler de analiz edilecek. Olası bir sorun tespit edilirse kullanıcı uyarılır. Böylece bireysel kullanıcı, bilinçsiz bir kişi dahi olsa Microsoft tarafından korunacaktır.

Düzinelerce pencere dönemi sona erdi: Dosya Gezgini sekmeler alıyor!

Windows 11

Microsoft, Windows 11’in Dosya Gezgini için de önemli çalışmalar yaptı. 22H2 güncellemesini yükledikten sonra kullanıcılar onlarca pencere açmaya çalışıyor. ihtiyaçları olmayacak. Çünkü Windows 11’deki Dosya Gezgini, bundan böyle sekme desteği sunacak. Böylece, Windows’ta klasörler arasında gezinme, tıpkı Google Chrome veya Microsoft Edge’de olduğu gibi sekmeler aracılığıyla yapılacaktır.

Dosya Gezgini’ndeki yenilikler sadece bu kadar değil. Kullanıcılar yeni sürümde Dosya Gezgini’ni açtığında yeni kategoriler onlar görecekler. Bu kategoriler yeni ve favoriler olacak. Favorilerine bir dosya veya klasör ekleyen kullanıcı, o klasöre veya dosyaya erişmek için Dosya Gezgini’ni açması yeterlidir. depolama yoluna git artık gerekli değil dava.

Başlat menüsü, sabitlenmiş uygulamaları klasörlerde gösterecek

Windows 11

Windows 11 22H2 güncellemesinin kullanıcılara sunduğu bir diğer yenilik ise Başlat menüsünde kendini gösterdi. Kullanıcılar daha sonra Başlat’a sabitledikleri uygulamaları görüntüleyebilir. klasörler yap, daha düzenli bir görünüm deneyimleyebilecekler. Ayrıca Windows 11’in Başlat menüsü bundan sonra özelleştirmeye izin verecek. Kullanıcılar menü görünümünü istedikleri gibi özelleştirebilirler. değişebilirler.

Windows 11

Windows 11 22H2 ile birlikte gelen diğer özellikler:

  • Windows 11’in 22H2 güncellemesi ile Fotoğraflar Uygulama da yenilendi. Akıllı telefonlarda gördüğümüz Galeri uygulamalarına benzer bir deneyim sunmaya başlayan Fotoğraflar uygulaması, OneDrive’a yedeklemeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca bu uygulamada hatıralar Anılar adında yeni bir bölüm olacak ve kullanıcılar zaman zaman eski fotoğraflarını hatırlayacak.
  • Windows 11’in yeni sürümünde doğrudan Skype veya Microsoft Teams aracılığıyla kopyalanan telefon numaraları telefon çağrısı yapmak kullanılabilir. Bir tarih kopyalanırsa Takvim uygulaması etkinleştirilir ve size o tarihte önemli bir etkinlik olup olmadığı sorulur. gerekirse doğrudan. hatırlatıcılar oluşturulabilir.
  • Windows 11’in en son sürümündeki kullanıcılar yakındaki cihazlar özellikten daha kapsamlı bir şekilde yararlanabilecektir. Yakınlarda, masaüstü bilgisayarlar dahil tüm cihazlarpaylaşım için aktif olarak kullanılabilir.

Kaynak :
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2022/09/20/available-today-the-windows-11-2022-update/

Leave a Comment