Putin’den kısmi seferberlik ve nükleer tehdit! Bu bir blöf değil

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı ilan edilmemiş savaşta kritik bir hamle daha yaparak ülkesinde kısmi seferberlik ilan etti. 300.000 kişinin askere alınacağını bildiren Putin, “Sadece Ukraynalı milliyetçilerle değil, tüm Batı ittifakıyla cephede egemenliğimiz ve toprak bütünlüğümüz için savaşıyoruz. Bu adımı atmak zorundaydık” dedi.

KREMLİN’DE TARTIŞMA

Putin’in kısmi seferberlik kararını geçen Salı akşamı vermesi bekleniyordu. Ancak gelen haberlere göre Putin, Kremlin yönetimindeki ‘şahin’ ve ‘güvercin’ partileri arasında ciddi tartışmaların yaşanması üzerine konuyu Çarşamba sabahına kadar düşünmeye karar verdi. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev’in gece boyunca aldığı kararın artılarını ve eksilerini tarttıktan sonra, Putin’in seferberlik yönündeki kararında kilit rol oynadığı söyleniyor.

‘BİZE BATI SAVAŞI’

class=”medyanet-inline-adv”>

Böylece Putin’in Salı günü kasete kaydedilen seferberlik ilanı dün sabah Rusya halkına seslenerek yayınlandı. Rusya’da tüm televizyon kanallarında yayınlanan kısmi seferberlik kararını savunarak başlayan Putin, “Batı bize karşı net bir saldırı çizgisi izlemeye başladı. Biz Ukrayna’da sadece aşırı milliyetçilere değil, tüm Batı ittifakına direnmek zorunda kaldık. NATO ittifakı ülkeleri, Kiev yönetimini her gün daha gelişmiş silahlar vererek doğrudan Rusya’ya saldırmaya teşvik ediyor. Üstelik bunu çekinmeden açıkça dile getiriyorlar. Ukrayna’da başlattığımız özel askeri harekât Batı tarafından Rusya’ya karşı bir savaşa dönüştürüldü ve hemen her türlü silah kullanılmaya başlandı. Rusya topraklarında Belgorod, Kursk ve Kırım şehirlerine saldırmaya başladılar. Washington, Londra ve Brüksel’den savaşı Rus topraklarına taşıma çağrıları karşısında, egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü savunmak için kısmi seferberlik ilan etmekten başka seçeneğimiz kalmadı. Bu nedenle son gelişmeleri dikkate alarak kısmi seferberlik ilan ediyorum” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

KEŞFEDİLDİ NÜKLEER UYARI

Putin konuşmasında Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl bir çözüm istemediğini savunarak, “Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya her yolu kullanacaktır, bu bir blöf değil” diyerek nükleer silah tehdidini masaya yatırdı. ” 7 ay boyunca seferberlik ilan etmemeye özen gösteren Putin, karara yumuşatıcı bir kılıf da buldu. Seferberliği “kısmi” olarak nitelendiren Rus lider, yalnızca daha önce orduda görev yapanların askere alınacağının ve bu askerlerin paralı asker bazında orduya katılacağının altını çizdi. Vladimir Putin ayrıca üniversite öğrencileri ve yüksek teknolojili üretim alanlarında çalışan erkeklerin seferberlik kapsamında olmadığını söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

GİZLİ YEDİNCİ MADDE

Putin’in halka hitap etmesinden kısa bir süre sonra imzaladığı kısmi seferberlik kararnamesi de yayınlandı. 9 maddelik kararnamede, 7. maddenin içeriğinin (hizmete özel) gizli tutulduğu basının dikkatinden kaçmadı. Kremlin Sözcüsü Peskov’a gizli yazı sorulduğunda, “Kısmi seferberlik kararnamesinin 7. maddesi devlet sırları içerdiği için açıklanmadı. Sadece ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilen gerekli ve ilgili bildirimlerde yer alır.

Putin'den kısmi seferberlik ve nükleer tehdit Bu bir blöf değil

PROTESTOLARA TERS YANIT

Seferberlik ilanının ardından ilk protesto çağrıları da duyuldu. Başkent Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere birçok şehirde dün akşam düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı. “Putin cepheye!” Moskova’da slogan atan göstericilere polisin sert müdahalesi görüntülere yansıdı. Moskova Savcılığı, gösterilere katılanların 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini belirten bir uyarı yayınladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

DOOMS SENARYOSU NE ANLAMA GELİYOR?

1. Putin NEDEN KISMİ SEFERBERLİK AÇIKLAMADI?

Hatta Rusya Devlet Başkanı Putin’in ordusu dört aydır Ukrayna cephesinde ciddi personel kaybı yaşıyor. Seferberlik ilan edilmeden önce hapishanelerdeki mahkumlar bile af karşılığında savaşa gönderilmeye başlandı. Ukrayna ordusunun Harkov bölgesinde gerçekleştirdiği başarılı karşı operasyonun ardından ülkedeki Putin imajı ciddi şekilde zedelendi. Kendi taraftarlarından bile eleştiri almaya başlayınca ‘şahin’ cephenin talebine boyun eğerek seferberlik ilan etti.

2. 300 BİN ASKER NEREDE KULLANILACAK?

Bu sorunun cevabı aslında Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu tarafından verildi. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta cephe hattının bin kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Shoigu, “Asker sayısı tüm cepheyi kontrol etmeye yetmediği için seferberlik ilan etmek zorunda kaldık. İşe alınacak 300 bin kişi genellikle cephe gerisinde ‘ikinci kuvvet’ olarak kullanılacak. Kurtarılan bölgelerde kolluk görevini de yerine getirecektir” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

3. REFERANDUMLARLA İLİŞKİSİ NEDİR?

Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği Lugansk, Donetsk, Zaporozhye ve Kherson bölgelerindeki Moskova yanlısı yönetimler, 23-27 Eylül tarihleri ​​arasında Rusya’ya ilhak için referandum düzenliyor. Putin dün bu referandumun sonuçlarını tanıyacağını açıkladı. Rusya’nın ilhak oylarının ardından bu 4 bölgede ciddi bir kargaşa bekleniyor. Seferberlik yoluyla alınacak ilave kuvvetler bu bölgelerde asayiş görevini yürütecektir.

4. MOSKOVA’NIN ANA PLANI NEDİR?

Putin’in açıkladığı seferberlik Batı’ya da önemli bir mesaj içeriyor. Ukrayna’da 4 bölgede yapılacak sözde referandumların ardından Ukrayna’nın kendi topraklarını geri alma çabası Rusya’ya yönelik bir saldırı olarak değerlendirilecek. Ukrayna ordusu Batı’nın sağladığı silahları kullanacağından Kremlin’in kararı, “Silahlarınız Rus topraklarını vuruyor” iddiasıyla Rusya’yı Batı’ya karşı istenmeyen sonuçlara yol açabilecek şekilde karşı karşıya getirebilir.

SEFERBERLİK KARARINA BATI’DAN TEPKİ GELDİ

Batı dünyası, Rusya lideri Vladimir Putin’in kısmi seferberlik duyurusuna ve üstü kapalı nükleer tehdidine tepki gösterdi.

* UKRAYNA: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, “Putin, kendi askerleri de dahil olmak üzere tüm Ukrayna’nın kanını dökmek istiyor. Ama Putin’in nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Dünyanın bu silahları kullanmasına izin vereceğine inanmıyorum” dedi.

* ABD: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, “Nükleer enerjiden bu şekilde bahsetmek sorumsuz bir söylem kullanmaktır. Ancak bu, Putin’in son yedi aydır söylediklerinden çok farklı değil ve biz bunu ciddiye alıyoruz. Elimizden geldiğince stratejik duruşlarını izliyoruz. Gerekirse kendimizinkini değiştirebiliriz” dedi.

* İNGİLTERE: Dışişleri Bakanı Gillian Keegan, “Açıkçası, bu çok ciddiye almamız gereken bir şey çünkü biliyorsunuz, kontrol bizde değil. Bu açıkça bir gerilim tırmanışıdır” dedi.

* ALMANYA: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kararı “Rusya’nın çaresizliği” olarak nitelendirdi.

YABANCI: KAYGILIYIZ

Türk Dışişleri Bakanlığı, “Ukrayna’nın bazı bölgelerinde Rus kontrolündeki tek taraflı referandum girişiminden endişe duyduğunu” belirten bir açıklama yaptı. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verilen desteği yineleyen açıklamada, “Bu tür gayrimeşru oldubittiler diplomatik süreci canlandırma çabalarını zorlaştıracaktır” denildi.

Putin'den kısmi seferberlik ve nükleer tehdit Bu bir blöf değil

NATO VE AB’DEN GÜÇLÜ CEVAP
TEHLİKELİ VE DİKKATSİZ

Rusya lideri Vladimir Putin’in ülkesini korumak için nükleer silah dahil her türlü seçeneği kullanacağını açıklamasına NATO ve Avrupa Birliği tepki gösterdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’daki ayrılıkçıların Donetsk, Lugansk ve Kherson’da Rusya’ya katılım konusunda referandum kararı almalarının ardından gelen açıklamaları “tehlikeli ve pervasız bir söylem” olarak nitelendirirken, AB Komisyonu “nükleer kumar” vurgusu yaptı.

Birleşmiş Milletler toplantıları için New York’ta yaptığı açıklamada Stoltenberg, “Bu yeni değil. Nükleer bir savaşın asla yapılmaması gerektiğini ve kazanılamayacağını çok iyi biliyor” dedi. Rusya’nın nükleer durumunda şu ana kadar bir değişiklik tespit etmediklerini belirten Stoltenberg, “Ancak teyakkuz halinde olmaya devam ediyoruz” dedi.

Leave a Comment