Putin’in açıklamasının ardından Rusya Antalya’ya akın etmeye başladı

Oluşturulma Tarihi: 22 Eylül 2022 16:45

Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna ile devam eden savaş nedeniyle kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Antalya, başka ülkelere gitmek isteyen Rusların en çok tercih ettiği şehir oldu. Havayolu şirketleri ile Antalya uçuşları doluyken, bilet fiyatları tek yön 70 bin TL’ye kadar yükseldi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ukrayna ile devam eden savaş sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün kısmi seferberlik ilan edildiğini açıklamasının ardından ülkeyi terk edenlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri de Antalya. Türk Hava Yolları’nın bu ülkeye, özellikle Moskova’ya neredeyse tüm uçuşlarını doldururken, diğer havayolu şirketlerine yer kalmadığı belirtiliyor.

Rusya’dan Antalya’ya turist getiren tur operatörlerinin yetkilileri, bazı Rus havayolu şirketlerinin 18-65 yaş arası askerlik hakkı olan erkeklere bilet satışını yasakladığını kaydetti.

Tur operatörü firma yetkilileri, yoğun talep nedeniyle bilet fiyatlarının önemli ölçüde arttığını kaydederek, Türk Hava Yolları uçuşlarında Antalya’ya tek yön biletin fiyatının 70 bin TL’yi bulduğunu, birçok uçuş şirketinde ise 40-80 bandında olduğunu belirtti. 50 bin TL ama yer bulmak neredeyse imkansız. İmkansız olduğunu söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Turizm şirketleri, Ruslardan 18-65 yaş arası askerlik hizmetine uygun tur paketi satın alanların masrafları düşüldükten sonra iade edileceğini duyurdu. 21 Eylül’den önce tarifeli uçak bileti alanların ücretlerinin tamamının iade edileceği belirtildi.

ARAÇLARIYLA ÇIKTIĞI UÇAKTA YER BULAMAYANLAR

Antalya’da ikamet eden Rus vatandaşları ise çok sayıda akraba ve tanıdıklarının Antalya’ya gelmek için yola çıktığını, en çok talep edilen şehirlerin Antalya, İstanbul ve İzmir olduğunu kaydetti.

Putin'in açıklamasının ardından Rusya, Antalya'ya akın etmeye başladı.

Rusların Antalya dışında Dubai ve Gürcistan gibi başka ülke ve şehirlere de yöneldiği açıklandı. Uçaklarda yer bulamayanların karadan araçlarıyla Antalya’ya gelmek üzere yola çıktığı belirtildi.

Putin'in açıklamasının ardından Rusya, Antalya'ya akın etmeye başladı.

Antalya’ya tatil veya iş amacıyla gelen 30’a yakın Rus vatandaşının da Antalya Havalimanı’ndan uçuşlarını iptal ettiği ve uçağa binmediği kaydedildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

MOBİLİZASYON AÇIKLANDI, SİTELER ÇIKARILDI

Ayrıca seferberliğin detaylarını öğrenmek isteyenler Kremlin ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitelerine girmeye çalışınca Putin açıklama yaparken internet siteleri çöktü.

KISMİ SEFERBERLİK KİMLERİ İÇERİYOR?

Rusya Savunma Bakanı Shoigu, karar kapsamında 300 bin kişinin askere alınacağını belirtti. Rus Bakan öğrencilerin alınmayacağının altını çizdi.

Shoigu ‘Geniş bir seferberlik kaynağımız var. Yani orduda görev yapmış, savaş tecrübesine sahip ve askeri uzman sayısı neredeyse 25 milyona ulaşıyor. Kısmi seferberlik sırasında Rus ordusuna 300 bin yedek asker çağrılacak. Bunlar ordu hakkında hiçbir şey duymamış insanlar değil.

Putin'in açıklamasının ardından Rusya, Antalya'ya akın etmeye başladı.

Bunlar önce askerliğini yapmış olanlar, sonra askerlik ihtisas ve askerlik tecrübesi olanlar. Seferberlik ile askere çağrılanlar cepheye gönderilmeyecek. Şu anda sadece askerliğini devam ettirenler harekat bölgelerine gönderiliyor. Yedek asker ve askeri öğrenci alınmayacak’ dedi.

Leave a Comment