Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gizli sevkiyatı

Japon medya kuruluşu Nikkei Asia, Batı yaptırımlarına rağmen Rus petrolünün Yunanistan üzerinden gizlice Avrupa’ya sevk edildiğini belgeledi.

Ukrayna-Rusya savaşından sonra Batı, Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladı.

Yaptırımlarla birlikte petrol ambargosu devreye girerken, Rusya’nın karşı hamleleriyle küresel bir enerji krizi yaşandı.

Ancak bu süreçte Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşınmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Japon medyası Yunanistan üzerinden yapılan sevkiyatı görüntüledi

Japon medya kuruluşu Nikkei Asia, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yönelik saldırılar nedeniyle Rusya’ya yaptırım uyguladığı son dönemde Rus petrolünün Avrupa’ya gizli ve dolaylı sevkiyatını ele geçirdi.

Ay başında örgütün haberinde, krizin başlamasından bu yana 41 tankerin Yunanistan açıklarında Rusya menşeli tankerlerle gemiden gemiye petrol taşıdığı kamuoyuna duyurulmuştu.

Haberde, Batılı ülkelerin Rus mali kaynaklarını izole etmek için yaptırımlar uyguladığı ancak Rus petrolünün sevkiyatının devam etmesi halinde yaptırımların etkilerinin sınırlı kalacağına dikkat çekildi.

Yunanistan’ın güneyindeki Laconia Körfezi’nde petrol transferi görüldü ve transfer Yunan bayraklı Sea Falcon ile Hint bayraklı Jak Log arasında gerçekleşti.

Son olarak Nikkei Asia, söz konusu habere ilişkin paylaştığı görselde transferin görsel detaylarına yer verdi. Nikkei muhabiri Nagao Riho olay mahallinde konuştu.

Resimde sivil bir teknede gemiden gemiye petrol transferinin gerçekleştiği Yunan karasularına doğru ilerlediğini kaydeden Nagao, elindeki elektronik tablet haritasına Laconia Körfezi’ni işaretledi.

Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gizli sevkiyatı VİDEO

İki tankeri kameraya aldılar

Koyun Yunan karasularının dışında olduğunu belirten Nagao, bölgede birçok teknenin aynı amaçla toplandığını belirtti. Nagao, Yitio bölgesinden körfeze açıldıklarını kaydetti.

Tanker olduğu tahmin edilen iki gemiyi çekerken görülen Nagao, “Laconya Körfezi’nde denizde gemiden gemiye petrol aktarıyorlar” dedi. söz konusu.

Söz konusu tankerlerin Yunan karasuları dışında olduğu vurgulandı. Yakın çekimde tankerlerin Hindistan bayraklı “Jag Lok” ve Yunan bayraklı “Deniz Şahini” olduğu belirlendi.

Gemiden gemiye petrol transferi

Gemiden gemiye petrol transferine tanık olduğunu kaydeden Nagao, olayın güvenli olmadığını tahmin ederek çıkış limanına dönmeye karar verdiklerini belirtti.

Döndükleri limanda tekrar konuşan Nagao, iki tankere “Laconia Körfezi’nde gemiden gemiye çok fazla petrol transferi var gibi görünüyor” diye hatırlatarak, yerel halkın çevresel kaygıları olduğunu söyledi.

Petrol nerede sorusuna cevap aranıyor. Nikkei, Rus limanlarından ayrılan tankerlerin yönünü ve hangi gemilerle temas halinde olduklarını araştırırken Refinitiv verilerini incelediklerini belirtti.

Gemilerin sinyallerinden takip edildi

Araştırma, gemiden gemiye transferin sıklıkla gerçekleştiği Yunanistan’ın Akdeniz kıyılarındaki açık suları kapsıyor. Rotalarını belirlemek için tankerlerden gelen Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) sinyalleri izlendi.

Su hattına ulaşan hat ile tanker dibi arasındaki mesafe olarak bilinen ve tanker ağır yüklendiğinde artan “çekme mesafeleri”ndeki varyasyonlar, gemiden gemiye ne kadar sevk edildiğinin tespiti için kontrol edildi.

Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gizli sevkiyatı #2

Avrupa limanlarına gemiler

Nikkei, ay başında yaptığı haberde, Ağustos ayı sonuna kadar geçen 6 aylık dönemde Yunan kıyıları açıklarında Rus tankerlerinin de dahil olduğu 175 transfer tespit ettiğini, ancak aynı dönemde sadece 9 transferin gerçekleştiğini bildirdi. geçen yıl.

Refinitiv verilerine göre, Rusya geçen yılın aynı döneminde Yunanistan açıklarında 23,8 milyon varil petrolü gemiden gemiye ihraç ederken, 4,34 milyon varil petrol ihraç etti.

Yüklerini aldıktan sonra tankerlerin nereye gittiklerini ve rotaları takip ettiğini sorgulayan Nikkei, limanlara 41’i Yunanistan, Belçika ve Avrupa’nın diğer noktalarında demirli olmak üzere 89 geminin geldiğini belirledi.

Haberde, söz konusu derin araştırma sonucunda Yunanistan açıklarındaki suların Rusya ile Avrupa arasındaki petrol sevkiyatlarında önemli bir aktarma merkezi işlevi gördüğü vurgulandı.

Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gizli sevkiyatı #3

Rusya petrolüne AB ambargosu

Avrupa Birliği (AB), Şubat 2023’te Rus petrolünün ithalatını tamamen yasaklayacak. İngiltere, Aralık ayında Rus petrolüne tam bir ambargo uygulayacak.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, Rusya’nın AB’ye petrol ihracatı Temmuz ayında 2,8 milyon varil oldu. Bu, Ocak ayına göre yüzde 26’lık bir düşüş olarak kaydedildi.

Avrupa Birliği ve İngiltere yıl sonuna kadar Rus petrolünün ithalatını tamamen yasaklamayı planlarken, Rus petrolünü almaya devam eden şirketler eleştiriliyor.

Petrol ambargosu yürürlükte olmasına rağmen, deniz yollarındaki gemiler arası transferlerin kaynağını gizlemek için devam edebileceği belirtiliyor.

Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gizli sevkiyatı #4

Leave a Comment