Ruslar akın akın kaçıyor… Sınır kapılarında araç kuyrukları, Rusya alarma geçti!

Oluşturulma Tarihi: 23 Eylül 2022 13:17

Rusya’da ilan edilen kısmi seferberliğin ardından askere gitmek istemeyen vatandaşlar havalimanlarına akın etti. Ülkeyi terk edenlerin sayısının 70 bin civarında olduğu iddia edilirken, Rus yetkililer alarma geçerek havalimanlarındaki adamların askerlik durumunu ve dönüş bilgilerini sorgulamaya başladı. Öte yandan Türkiye, Ermenistan ve Finlandiya gibi komşu ülkelere kaçan Ruslar da sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 21 Eylül’de ülkede kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından ülkede büyük bir panik yaşanıyor.

GÜRCİSTAN SINIRINDA 6 KİLOMETRE ARAÇ KUYRUĞU

Rusya’dan askere çağrılma korkusuyla ayrılanlar Türkiye, Ermenistan ve komşu ülkelere gidiyor. Binlerce Rus vatandaşı karayoluyla Gürcistan’a akın etti. Rusya-Gürcistan sınırındaki “Yukarı Lars” Sınır Kapısı’nda 6 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

Sınır kontrolleri sıkılaştırılırken, bazı Rus vatandaşları uzun kuyruklar ve trafik nedeniyle geceyi arabalarında geçirmek zorunda kaldı. Bazı Rusların geceleri scooter ve bisikletle sınırı geçtiği belirtilse de kısa süre sonra bunun yasaklandığı öğrenildi.

Gürcistan sınırındaki araç kuyruğundan görüntülerclass=”medyanet-inline-adv”>

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Temmuz’da 156 bin, Ağustos’ta 260 bin kişinin gelmesine muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri tepki göstererek, hükümete “Ruslara vize uygulaması” çağrısında bulundu. Hükümet yetkilileri talebi reddetti.

FİNLANDİYA SINIRINDA BİR KUYRUK

Rusların kaçmayı tercih ettiği ülkelerden biri de bir AB ülkesi olan Finlandiya. Rus vatandaşlarının turist vizesi ile girmesine izin veren son AB ülkesi olan Finlandiya’daki sınır muhafızları, Putin’in seferberlik kararını açıklamasının ardından bir gecede “olağanüstü sayıda” Rus vatandaşının sınırlarına akın ettiğini duyurdu.

Ruslar akın akın kaçıyor... Sınır kapılarında araç kuyrukları, Rusya alarma geçti

Finlandiya sınırında kuyruk

70 BİNE KADAR KALAN SAYISI! BİLETLER TEK YÖNLÜ…

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, ülkeyi terk eden Rusların sayısının 70 bine ulaştığı düşünülüyor. Bu vatandaşların çoğu tek yön bilet aldığı için yakın zamanda geri dönmeleri beklenmiyor.

ANTALYA UÇUŞLARI DOLU DOLU! BİLET FİYATLARI 70 BİN TL’YE KADAR ARTTI

class=”medyanet-inline-adv”>

Putin’in dün kısmi seferberlik ilan edildiğini açıklamasının ardından ülkeyi terk edenlerin en çok tercih ettiği şehirlerin başında Antalya geliyor. Türk Hava Yolları’nın bu ülkeye, özellikle Moskova’ya neredeyse tüm uçuşlarını doldururken, diğer havayolu şirketlerine yer kalmadığı belirtiliyor.

Tur operatörü firma yetkilileri, yoğun talep nedeniyle bilet fiyatlarının önemli ölçüde arttığını kaydederek, Türk Hava Yolları uçuşlarında Antalya’ya tek yön biletin fiyatının 70 bin TL’yi bulduğunu, birçok uçuş şirketinde ise 40-80 bandında olduğunu belirtti. 50 bin TL ama yer bulmak neredeyse imkansız. İmkansız olduğunu söyledi.

Ruslar akın akın kaçıyor... Sınır kapılarında araç kuyrukları, Rusya alarma geçti

Rus vatandaşları Antalya’ya geliyorclass=”medyanet-inline-adv”>

ALMANYA İSTİHDAM EDECEK RUSLARI KABUL ETTİ: PUTİN’İN YOLUNDAN NEFRET EDEN HERKESİ BEKLİYORUZ

Kısmi seferberlik ilan edildikten sonra Almanya, orduya katılmayı reddeden Rus vatandaşlarını karşıladı. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, orduya katılmak istemeyen Rus vatandaşlarının sığınma başvurusunda bulunabileceğini duyurdu. Faeser, baskıyla tehdit edilen Rusların Almanya’da uluslararası koruma alması gerektiğini söyledi. Putin rejimine karşı çıkan ve dolayısıyla kendilerini büyük tehlikeye atanlar Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunabilirler” dedi. söz konusu. Faeser, Almanya’nın aylardır zulüm gören ve tehdit edilen Rus rejimi karşıtlarını kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann ise şunları söyledi: “Putin’in yolundan nefret eden ve liberal demokrasiyi seven herkes Almanya’da hoş karşılanır” açıklama yaptı.

Ruslar akın akın kaçıyor... Sınır kapılarında araç kuyrukları, Rusya alarma geçti

RUSYA ALARM: DÖNÜŞ BİLETLER KONTROLLÜ

Çok sayıda vatandaşının ayrılmasıyla alarma geçen Rus yetkililerin, havalimanlarından çıkış yapan erkek yolcuları askerlik durumlarıyla ilgili sorgulamaya ve dönüş biletlerini kontrol etmeye başladığı bildirildi.

SEFERBERLİK ÇAĞRISINA UYMAYANLARA CEZAEVİ

Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun vatana ihanet başlıklı maddesine göre seferberlik kararına uymayan ve askerlerine teslim olmayanlara 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Yine aynı düzenlemede, emirlere uymayan ve silahlı operasyonlara katılmayı reddedenler 2 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Savaş sırasında yağmalama gibi faaliyetlere katılanlar da 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Leave a Comment