Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandumla ilgili açıklama

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentinde temaslarını sürdürüyor. İkili görüşmelerde bulunan Lavrov, Güvenlik Konseyi’nde konuştu. Ukrayna’ya yönelik aldıkları kararlara ve kendilerine yöneltilen suçlamalara yanıt veren Lavrov, Kiev yönetiminin sivil noktalara silah yerleştirdiğini iddia etti. Ukrayna’nın Donbass bölgesinde çok sayıda savaş suçu kaydına sahip olduğunu iddia eden Lavrov, “Kiev rejimi tarafından 2014’ten bu yana düzenli olarak işlenen suç eylemlerine dair çok sayıda kanıtımız var. Rus kolluk kuvvetleri Donetsk ve Luhansk Halkından meslektaşlarıyla işbirliği yapıyor. Cumhuriyetler. ve bunları dikkatle kaydeder ve araştırır” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“BU SİVİLLERİ YANLIŞ ÖLDÜRDÜĞÜMÜZE HESAP VERDİ”

Kiev rejiminin 2014 yılından bu yana Donbass bölgesinde uluslararası insan haklarını ihlal ettiğini ve sivillere yönelik saldırılar düzenlediğini belirten Lavrov, “Anladığım kadarıyla bugünkü toplantı Ukrayna’da yaşananları cezasız bırakmamakla ilgili. bu çok yerinde bir adımdır. Radikal güçler, Rus karşıtları ve neo-Naziler daha sonra Batılı ülkelerin doğrudan desteğiyle silahlı bir darbeyle iktidara geldiler ve kısa sürede hukuksuzluk ve temel insan haklarını hiçe sayma yolunu izlediler. yaşama, bilgiye erişim, ifade özgürlüğü, ifade özgürlüğü, vicdan, anadil gibi özgürlükler ellerinden alındı” dedi.

Kiev’in Rus ordusu tarafından öldürülüp toplu mezarlara gömüldüğü yönündeki iddialara yanıt veren Lavrov, “Genel Sekreter ve saygın bakanların huzurunda bir kez daha sesleniyorum. Lütfen Ukraynalı yetkililere listenin yayınlanması için bir çağrıda bulunun. Buca şehrinde cenazeleri sergilenenler 1 aydır durum böyle.Bizim talebimize cevap veren yok Sayın Genel Sekreter, en azından yetkinizi kullanın. öfkelendirdi ve Rusya Federasyonu’na karşı yeni bir yaptırım paketi sundu. Bizi haksız yere sivilleri öldürmekle suçladıklarına dikkatinizi çekiyorum” diyerek suçlamaları yalanladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

“UKRAYNA TOTALİTER DEVLETİNE DÖNÜŞTÜ”

Ukrayna’ya yönelik suçlamalarına devam eden Lavrov, “Ukrayna’nın sonunda uluslararası insancıl hukuk normlarının cezasız bir şekilde ihlal edildiği totaliter bir devlete dönüştüğünden şüphemiz yok” dedi.

Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporozhye bölgelerinde Rus topraklarına katılmak için alınan referandum kararlarının bölge halkının iradesine dayalı bir karar olduğunu bir örnekle anlatan Lavrov, halkın bu kararla Zelensky’ye fiilen karşılık verdiğini söyledi. “Geçen 5 Ağustos’ta Bay “Rusya’ya gitmesi gerektiğini düşünen herkese tavsiyelerde bulunan bir röportajı olduğunu söylemiştik. Bana öyle geliyor ki, bazı Ukrayna sakinlerinin şimdi referandum düzenlemeyi kabul ettiği kararlar, onun (Zelensky) talebine bir yanıttır.”

Leave a Comment