Rusya’dan Zelenski’den dikkat çeken talep: BM’deki veto hakkını kaldırın

Ukrayna Başkan Volodymyr Zelenski, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler’in (BM) 77. Genel Kurulu’na video mesajıyla hitap etti.

UkraynaZelenski, İzyum kentinde ortaya çıkarılan toplu mezarla ilgili de konuştu, RusyaUluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti. Zelenski,Rusya Ukrayna’ya, halkımıza karşı suçlar işledi. Bu nedenle devletimiz RusyaSuçları için adil bir ceza talep ediyor. Rusya‘ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki veto hakkı elinden alınmalı” dedi.

Rusya Başkan Vladimir PutinTarafından ilan edilen kısmi askeri seferberliğe atıfta bulunarak.

Konuşmasında batılı ülkelere de çağrıda bulundu. RusyaZelenski, Türkiye’ye yönelik yaptırımların artırılmasını talep ederek, “Ukrayna’da barışı sağlamanın yolu saldırgana yönelik yaptırımlardan geçer” dedi.

Zelenski'den Rus talebi: BM'deki veto hakkını kaldırın

RusyaTürkiye’yi “terör devleti” olarak nitelendiren ve ülkesinde işlenen suçlara karşı özel bir mahkeme kurulması gerektiğini savunan Zelenski, Rusya ile savaşmamak için müzakerelerde büyük çaba harcadıklarını belirterek, “Provoke eden bizler değildik. Savaştan kaçınmak için 88 toplantı yapıldı. Ancak Rusya bu saldırının suçunu durdurmak yerine büyük bir işgale dönüştürdü” dedi.

Rusya ile barış için 5 maddeyi açıklayan Zelenski, “Formülümüzün beş maddesi saldırganlığın cezası, canın korunması, güvenliğin ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması, güvenliğin teminatları ve kendimizi savunma kararlılığıdır. Bu, Rusya tarafından zaten iyi bilinen suç ve ceza formülü.” Zelenski, “Bu formülde eksik olan tek şey tarafsızlıktır” dedi. Zelenski, konuşmasının ardından BM Genel Kurulu’nda ayakta alkışlandı.

Erdem Aksoy

Volodymyr Zelensky Vladimir Putin Ukrayna Rusya Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment