Sevgiyle yiyoruz ama kanser riski çok yüksek! Turşu yemek zararlı mı?

Çok tehlikeli sonuçlara neden olan hastalıklar listesinin başında kanser gelmektedir. Günlük alışkanlıkların da kanser oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir. Diğer kanser türlerine göre daha az görülen mide kanserinde de beslenmenin önemi büyüktür. Yaş, diyet ve mide hastalığı mide kanseri geliştirme riskini etkileyebilir. Dünya Kanser Araştırma Fonu’nun 2018 raporuna göre tuzlanarak korunan gıdalar mide kanseri riskini artırıyor.

TUZLU GIDALARA DİKKAT

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) Üçüncü Uzman Raporu, obezite ve düşük fiziksel aktivite dahil olmak üzere diyet ve beslenmenin çeşitli kanserler için değiştirilebilir risk faktörleri olduğu sonucuna varmıştır. Araştırma, ağırlıklı olarak yüksek tuzlu yiyeceklere ve “salamura sebzeler” de dahil olmak üzere tuzu korunmuş yiyeceklere atıfta bulunuyor. Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nde yayınlanan bir araştırma, salamura gıda ve mide kanseri riskini daha da analiz etti.

RİSKİ %50 ARTIRIR

Ekran Görüntüsü 2022-09-23 073159

Araştırma, mevcut kanıtları değerlendirmek için epidemiyolojik gözlemsel çalışmaların bir meta-analizini içerdi ve toplam 60 çalışma daha fazla araştırıldı. Çalışma, “Vaka kontrol çalışmaları arasında 30’u önemli ölçüde artan risk gösterdi ve bir tanesi önemli ölçüde azaltılmış risk gösterdi” dedi. “İleriye dönük çalışmalar arasında, ikisi önemli bir risk artışı gösterdi, ancak ikisi de önemli bir risk azalması göstermedi.” Salamura gıdaların “potansiyel olarak %50 daha yüksek mide kanseri riskine sahip olduğu” sonucuna vardı.

MİDE HASSASİYETİ OLAN KİŞİLER TURŞU YEMEMELİ

Ekran Görüntüsü 2022-09-23 073226

Turşu kalorisi düşük gibi görünse de yüksek miktarda tuz içerdiğinden vücutta su tutar ve şişkinliğe neden olur. Mide asidi, yenen yiyecekleri sindirmek için salgılanır, ancak bazı yiyecekler daha fazla mide asidi salgılanmasına neden olabilir. Soğan, tuz, sirke ve baharatlar turşu yapımında kullanılan ana maddelerdir. . Bunlar aynı zamanda mide zarını tahriş edebilen yiyeceklerdir. Mide zarının tahriş olması birçok sağlık sorununa neden olur. Ayrıca sarımsak, kırmızı biber ve köri gibi baharatların tüketilmesi de önerilmez. Kırmızı biber, acı biber, ekşi yiyeceklerin yanı sıra tarçın ve karanfil gibi baharatlar da gastrit semptomlarını artırabilir. Aşırı tuzlu turşular kardiyovasküler, yüksek tansiyon ve böbrek hastalığına neden olur. Aşırı tuz tüketmek kansere yakalanma riskini dört kat artırır.

MİDE KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN

Ekran Görüntüsü 2022-09-23 073511

 • Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak,
 • Sağlıklı beslenme
 • Çok fazla tuz tüketmekten kaçınmak
 • Kızartma yağlarını tekrar kullanmamak.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ekran Görüntüsü 2022-09-23 073455

 • kilo kaybı,
 • Karın ağrısı,
 • bulantı kusma,
 • anoreksiya,
 • yutma zorluğu,
 • Ağustos
 • erken doygunluk
 • ülser benzeri ağrı
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Farkında olmadan yapıyor olabilirsiniz! Riskli sonuçları varFarkında olmadan yapıyor olabilirsiniz! Riskli sonuçları var
CNN'deki röportajda 'tesettür' krizi! Boş koltuk fotoğrafıyla tepki gösterdiCNN’deki röportajda ‘tesettür’ krizi! Boş koltuk fotoğrafıyla tepki gösterdi
Erdoğan'ın fotoğrafı Miçotakis'i rahatsız ettiErdoğan’ın fotoğrafı Miçotakis’i rahatsız etti

Leave a Comment