Son dakika… Antalya’da çıkan orman yangını kontrol altına alındı

Oluşturulma Tarihi: 22 Eylül 2022 15:21

Antalya’nın Kaş ilçesinde Eşen Çayı kenarındaki sazlık ve korulukta başlayan ve ekiplerin 3 saatlik çalışmasıyla kontrol altına alınan ve soğutma çalışmaları yapılan yangın, rüzgarla yeniden alevlendi. Yangına müdahale için bölgeye havadan takviye de gönderildi. Öte yandan Antalya’nın Kumluca ilçesinde yerleşim yerleri ve seraların yakınında saat 16.00 sıralarında çıkan orman yangını, hava ve kara müdahalesiyle kontrol altına alındı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, “Yangına 2 uçak, 2 helikopter ve 6 sprinkler müdahale ediyor. Şiddetli rüzgar var. Şu anda tehlikeli bir durum yok, durduruldu. Ama rüzgar yön değiştiriyor. Bu olumsuz bir durumdur.”

3 SAATTE DÜN AYNI ŞEKİLDE KONTROL ALTINA ALINDI

Antalya-Muğla arasından geçerek denize dökülen Eşen Çayı’nın Kaş’ın Ova İlçesi kıyısında sazlık, okaliptüs ve Kıbrıs akasya ağaçlarının bulunduğu bölgede dün 19.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangın bölgesine Kaş Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı itfaiye ekipleri ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi. Artan rüzgarın etkisiyle yayılan yangına havadan müdahale edilemezken, söndürme çalışmalarına 7 su deposu, 3 su tankeri, 3 itfaiye aracı ve Kaş Belediyesi’ne bağlı iş makineleri katıldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İtfaiye ekiplerinin çalışması sonucunda 3 saatte kontrol altına alındı. Yangında 1 hektarlık alanın zarar gördüğü belirlendi. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

KUMLUCA İLÇESİ’NDE ORMAN YANGINI

Antalya’nın Kumluca ilçesinde saat 16.00 sıralarında yerleşim yerleri ve seraların yakınında çıkan orman yangını, hava ve kara müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yangın bölgesindeki 3 ev tamamen yanarak kullanılamaz hale gelirken, bölgedeki seraların bir kısmının plastik örtüleri erimiş, bir kısmının ise tamamen yandığı görüldü. Bölgede soğutma çalışmaları devam ederken, yangının çıkış sebebinin belirlenmesi için soruşturma başlatıldı.

Son dakika... Antalya'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı

‘KAYBIMIZ BÜYÜK’

Bölgedeki sera üreticisi Emre Çılgın, “Çalışmak için buraya gelecektik. 5 dakikaya yetişemeyeceğimizi fark ettik. Kaybımız büyüktü. Yarın ekimimiz vardı. Hem evimiz hem de evimiz. yandı ve seramız.” Engin Çılgın da bölgede 4-5 evin yanmış olabileceğini söyledi.

Evi yanan Ahmet Kahraman, “Evde değildim, işte çalışıyordum. Buraya geldik. Ev yandı.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Antalya'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı

İLK MÜDAHALE 5 DAKİKA İÇİNDE YAPILDI

Orman Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Kumluca’da çıkan orman yangınına ilk müdahaleyi 5 dakika içerisinde gerçekleştirdik. Ormanın kahramanları yeşil vatan için özveriyle çalışıyor. Göğsünde ateş, ayağına taş değmesin.”

Son dakika... Antalya'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı

Leave a Comment