son dakika | BM Genel Sekreteri Guterres’ten ‘savaş esiri mübadelesi’ için Türkiye’ye teşekkür

UKRAYNA: ELEKTRİK DEĞİŞİMİ SÜRECİNDE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE SÜREKLİ İLETİŞİMDE OLMAK ÇOK ÖNEMLİYDİ.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rusya ile Türkiye’nin aracılık ettiği tutuklu takası sürecinde Ukrayna tarafının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli iletişim halinde olmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürüttüğü diplomatik trafik sonucunda 215 savaş esirinin Ukrayna’ya iadesine ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, İçişleri Bakanı Denys Monastirskiy, Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanı Kirill Budanov, Güvenlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Vasil Malyuk, ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink, İngiltere’nin Ukrayna Büyükelçisi Basın toplantısına Kiev Melinda Simmons ve İsveç’in Kiev Büyükelçisi Tobias Thyberg katıldı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişimi sonucunda 215 Ukraynalı savaş esirinin serbest bırakılmasından çok memnun olduklarını belirten Yermak, esir değişimi sürecinde yer alan tüm taraflara teşekkür etti.

Ukrayna devlet kurumlarının uluslararası ortaklarıyla 24 saat çaba sarf ettiğini belirten Yermak, “Ortaklarımızla, özellikle Türk tarafıyla uluslararası temaslarımız ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürekli iletişimimiz çok önemliydi.” söz konusu.

Takas operasyonunda Türkiye’nin bu sürece desteğinin önemine vurgu yapan Yermak, “Dün de (Türkiye) çok önemli bir rol oynadı, takasın son kısmı doğrudan Ankara’da gerçekleşti.” dedi. dedi.

Yermak, tutuklu takas sürecinin başarıyla sonuçlanması için Türk ve Ukraynalı üst düzey yetkililerin sürekli temas halinde olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy’in de telefon görüşmesi yaptığını ifade etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan iki gün önce Zelenskiy ile görüştü, bunlar şahsi görüşmeler ve şahsi teminatlardır ve burada belirtmek isterim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananlarda şahsi mevcudiyeti ve her şeyden önce vatandaşlarımızın Türkiye’deki güvenliği için teminat vermiştir. değiş tokuş).”

Daha sonra konuşan Ukraynalı yetkililer, tutuklu değişimi süreci hakkında detaylı bilgi paylaşarak, takas sonucunda birçok Ukraynalının ülkelerine döndüğünü belirtti.

Büyükelçiler ise tutuklu takası operasyonunun başarıyla sonuçlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu süreçte yer alan taraflara teşekkür etti.

Leave a Comment