Son dakika: Casus savcı görevden alındı

İranlı muhaliflerin Türkiye’de kaçırılması için İranlı casuslarla 150 bin dolar karşılığında anlaşma yapan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz, HSK 2. Dairesi tarafından görevden alındı. 8 Şubat 2022’de HSK tarafından açığa alındı ​​ve daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yakalandı. İran istihbaratının Türkiye’de gerçekleştirmeye çalıştığı “muhalif kaçırma” operasyonu Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) radarına yakalanırken, By Sağlam Savunma Sanayii firma sahibi İhsan Sağlam ve görevden uzaklaştırılan savcı Davut Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 16 zanlı tutuklandı. geçen şubat. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Bürosu tarafından açılan davada sanıklar, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “suç örgütüne üye olmak”, “devletin bilgisini sağlamak” suçlarından tutuklandı. siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizli tutulması gereken”, “kuvvet tehdidi ve aldatma kullanma”. “Özgürlükten yoksun bırakma” suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Davut Yılmaz için 23 yıldan 42 yıl, İhsan Sağlam için 24 yıl ile 52 yıl 6 ay arasında hapis cezası talep edilirken, diğer 14 sanık için farklı oranlarda hapis cezası öngörülmüştü.

İRAN REJİMİ Muhalefetin Kaçırılmasında İşbirliği Yaptı

İddianameye göre savcı Davut Yılmaz, 2019-2022 yılları arasında İran’da 3 farklı rejim muhalifinin kaçırılması ve kaçırılmasında Sağlam ile işbirliği yaptı. Yılmaz’ın kamu otoritesinin olanaklarından yararlanarak örgütlü bir yapı oluşturduğu bu yapıda, Metin Ergün, Mehmet İyigun adlı eski polis memurlarıyla hiyerarşik bağlar kurmuştur.

ORGANİZASYONUN HAREKET ALANI GENİŞLETİLDİ

İddianamede Yılmaz’ın bu eylemleri +18….73 numaralı uluslararası internet hattını kullanarak gizlice gerçekleştirdiği, kamu görevini kullanarak örgütün faaliyet alanını genişlettiği açıklandı.

İRAN İSTİHBARAT’A BİLGİ VERDİ

İddiaya göre savcı Yılmaz, örgütün yasal ve bürokratik engelleri kolayca aşmasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı oluyordu. Kaçırılması planlanan ancak kaçırılamayan eski İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Muhammed Rezaei’nin gizli bilgileri, 30 Ağustos 2019’da UYAP’a giriş yapılarak Savcı Davut Yılmaz tarafından elde edilmiş ve İran istihbaratına iletilmiştir.

YÖNETİCİLERİ YETKİLERİNE HOŞ GELDİNİZ

Yılmaz, kendisine verilen harekat faaliyetlerini İran istihbaratıyla kurduğu güven ve çıkara dayalı ilişki ile organize etti. Kurduğu suç örgütünü yöneterek, casusluk amacıyla ulusal güvenliği ve kamu düzenini tehdit edecek gizli bilgileri elde etmiş ve örgüte iletmiştir. Yılmaz’ın, İranlı muhalifleri kaçırmak amacıyla adına kayıtlı 34 EB.. ve 34 BT…. lüks markalarıyla başlayan kiralık aracına Adalet Bakanlığı logosu ve flaş sistemi taktırdığı belirlendi. . İddianamede Yılmaz’ın, İran Askeri İstihbarat Dış Operasyonlar Direktörü Seyed Mehdi Hosseini’yi adliyedeki makamında ağırladığı belirtildi.

BİRİNİ KAÇIRDILAR, İKİNCİ BAŞARISIZ OLDU

Denizli’de yaşayan Mashali Firouzei ve ailesi, Şubat 2019’da İhsan Sağlam’ın ekibi tarafından Savcı Davut Yılmaz’a ait bir araçla önce İstanbul-Denizli’de, son olarak Van’da İran’a kaçırıldı. Savcı Davut Yılmaz’ın gözaltına alındığı belirlendi. Üç kişilik Firuzei ailesi İran istihbaratına teslim edilmeden önce İhsan Sağlam’ı makamında ağırladı. Hedef, Yalova’da ikamet eden ve uluslararası koruma altındaki İran eski Deniz Kuvvetleri Komutanı şartlı mülteci Muhammed Rezaei’nin Sağlam ve ekibi tarafından 50 bin dolar karşılığında kaçırılmasıydı. İran askeri istihbarat subayı Seyidmehdi Hosseini, Eylül 2019’da Davut Yılmaz’ı adliyedeki ofisinde ziyaret etmiş ve Rezaei’nin 50 bin dolara kaçırılması için son konuşmalar yapılmıştı. Ancak, Rezaei’nin kaçırma girişimi başarısız oldu.

100 BİN DOLARLIK ANLAŞMA

Üçüncü girişimleri ise İran’dan Türkiye’ye göç eden ve Zonguldak’ta yaşayan bilgisayar yazılımı geliştiricisi ve ekonomist Shahnam Golshani idi. İran istihbaratı, geçen Aralık ayında Gülhani’nin kaçırılması için Sağlam’a 100.000 dolar teklif etti ve kabul etti. Gölshani’nin takip edildiği araç savcı Davut Yılmaz’a aitti. Gölshani’nin kaçırma girişimi de başarısız oldu.

SAVUNMASINDA “KORONAVİRÜS UNUTULDU” DEDİ

Görevden uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz da savunmasında ağır koronavirüs olduğu için unutkan olduğunu belirterek hakkındaki tüm iddiaları yalanladı. Yılmaz, devletçi ve milliyetçi bir insan olduğunu, hiçbir İran devlet yetkilisi ile ilgisi olmadığını belirterek, kendisine komplo kurulduğunu iddia etti.

HSK İHRACATI

Hâkimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi, casus savcının davasını görüşmek üzere bugün toplandı. Görüşmede, Cumhuriyet Savcısı Yılmaz hakkında elde edilen en son bilgi ve belgeler incelendi. 8 Şubat 2022’de açığa alınan Yılmaz’ın mesleğin onur ve onurunu, kamu hizmetinin etki ve itibarını zedeleyici davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

Casusluktan tutuklanan savcı hakim karşısına çıktı! MİT operasyonu sırasında gözaltına alındı.

Leave a Comment