SON DAKİKA | Marmaris’in ardından Kaş’ta orman yangını çıktı! Yangın seralara sıçradı

Marmaris’in ardından Kaş’ta orman yangını çıktı!

Antalya’nın Kaş ilçesinde sabah saatlerinde kumul ağaçlandırma alanında çıkan ve kontrol altına alındığı bildirilen yangın, soğutma çalışması sırasında rüzgarın da etkisiyle yeniden başladı.

AA’da yer alan habere göre, dün akşam Ova Mahallesi Çaykenarı mevkiindeki kumul ağaçlandırma alanında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına Kaş Orman İşletme Müdürlüğü ve belediyeye bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti.

SABAH SAATLERİNDE SÖNDÜRÜLDÜ

Ekiplerin yoğun müdahalesi sonucunda yaklaşık 2 hektarlık bir alanda farklı türdeki ağaçların etkili olduğu yangının sabah saatlerinde kontrol altına alındığı bildirildi.

Yanan bölgede yürütülen soğutma çalışması sırasında bölgede yeniden alevlenme yaşandı. Bunun üzerine Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 4 uçak ve bir helikopter bölgeye takviye olarak sevk edildi.

SERALARA SIZDIRIR

Rüzgarın etkisiyle yayılan alevler, yakınlardaki seraların bulunduğu alana ulaştı. Mahalle sakinleri, araçlarını bölgeden uzaklaştırmak için seferber oldu.

Jandarma ekipleri güvenlik önlemi alarak vatandaşları bölgeden uzaklaştırdı. Alevlerin bazı seralara zarar verdiği belirtildi.

Ekipler, yangını kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki söndürme çalışmalarını Kaş Kaymakamı Murat Öztürk ve Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş takip ediyor.

YAVAŞÇA DEVAM EDİYOR

DHA muhabirinin haberine göre, yangının akşam saatlerinde daha yavaş bir tempoda devam ettiği bildirildi.

Bölgedeki söndürme çalışmalarını Kaş Kaymakamı Murat Öztürk ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş takip ediyor.

KUMLUCA’DA DA YANGIN

DHA’nın haberine göre Antalya’nın Kumluca ilçesinde orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerinin ve seraların yakınında çıkan orman yangını hızla yayıldı. Şiddetli rüzgarın etkili olduğu bölgede 5 uçak, 2 helikopter ve çok sayıda kara ekibi alevlere müdahale ederken, yangının yayıldığı bazı evler ve seralar da hasar gördü. Alevlerin tehdit ettiği yerleşim yerlerinde oturanlardan bazılarının araçlarını kurtarmaya çalıştığı görüldü.

İLK MÜDAHALE 5 DAKİKA İÇİNDE YAPILDI

Orman Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Kumluca’da çıkan orman yangınına ilk müdahaleyi 5 dakika içerisinde gerçekleştirdik. Ormanın kahramanları yeşil vatan için özveriyle çalışıyor. Göğsünde ateş, ayağına taş değmesin.”

KUMLUCA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Beykonak İlçesi’nde su deposunun yanındaki ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgeye Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü ve belediyeye bağlı itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın, ekiplerin yaklaşık 2 saatlik müdahalesinin ardından kontrol altına alındı. İtfaiye ekipleri bölgede soğutma çalışmalarına devam ediyor.

Fotoğraflar: DHA
Leave a Comment