Son dakika… Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Buna göre, banka bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 12’ye indirdi.

TCMB, Ağustos ayındaki bir önceki PPK toplantısında politika faizini 100 baz puan indirmişti. Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısı 20 Ekim’de yapılacak.

Kararın ardından yapılan açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

Enflasyonda gözlenen yükselişte; Jeopolitik gelişmelerin neden olduğu enerji maliyet artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının etkileri ve küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların neden olduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünya genelinde jeopolitik risklerin ekonomik aktivite üzerindeki zayıflatıcı etkisi artmaya devam ediyor.

Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır.

Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlarla birlikte küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörmektedir.

“ULUSLARARASI ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Türkiye’nin geliştirdiği stratejik çözüm araçları sayesinde başta temel gıda olmak üzere bazı sektörlerde arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da üretici ve tüketici fiyatlarındaki yükseliş eğilimi uluslararası ölçekte devam ediyor.

Ancak üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, azalan dış talep nedeniyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiğine işaret etmektedir.

Yüksek küresel enflasyonun enflasyon beklentileri ve uluslararası finans piyasaları üzerindeki etkileri yakından takip edilmektedir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Küresel büyümeye ilişkin belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde, sanayi üretimindeki ivmenin ve istihdamdaki artış eğiliminin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir.

Ancak gelişmiş ülke merkez bankaları, artan enerji fiyatları, arz-talep uyumsuzluğu ve işgücü piyasalarındaki katılık nedeniyle enflasyondaki artışın beklenenden daha uzun sürebileceğini vurgulamaktadır.

Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilmesine karar vermiş ve mevcut görünüm çerçevesinde güncellenen politika faizinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir.

Ülkeler arasında farklılık gösteren ekonomik görünüme bağlı olarak, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adımlarında ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir.

class=”medyanet-inline-adv”>

TCMB, fiyat istikrarını sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırmak amacıyla tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liraizasyonu teşvik eden kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirmeye devam etmektedir.

Finansal piyasalarda artan belirsizliklere merkez bankalarının geliştirdiği yeni destekleyici uygulamalar ve araçlarla çözüm bulma çabalarının devam ettiği görülmektedir.

Para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politikası adımları kullanılmaya devam edilecektir.

“2022’NİN İLK YARISINDA GÜÇLÜ BÜYÜME GÖZLENDİ”

class=”medyanet-inline-adv”>

TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda, enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret eden güçlü göstergeler ortaya çıkana ve orta vadeli yüzde 5 hedefi belirlenene kadar, liraizasyon stratejisi çerçevesinde elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. elde edilir.

2022’nin ilk yarısında güçlü büyüme gözlendi, Temmuz ayının başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talep nedeniyle büyümede yavaşlamaya işaret ediyor.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin devam etmesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak düşmesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

class=”medyanet-inline-adv”>

İstihdam kazanımları, karşılaştırılabilir ekonomilerden daha olumludur.

İstihdam artışına katkı sağlayan sektörlere bakıldığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklendiği görülmektedir.

Böylece yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için uygun bir zemin oluşturulacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

“FİYAT İSTİKRARLARI İÇİN ÖNEMLİ”

Sürdürülebilir bileşenlerin büyüme kompozisyonundaki payı artarken, turizmin cari dengeye beklentileri aşan güçlü katkısı devam ediyor.

Ayrıca, enerji fiyatlarının yüksek seyri ve ana ihracat pazarlarında durgunluk ihtimali, cari denge üzerindeki riskleri canlı tutuyor.

Cari dengenin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi fiyat istikrarı için önemlidir.

Kredilerin büyüme hızı ve ulaşılan finansal kaynakların ekonomik faaliyetle amacına uygun olarak buluşması yakından takip edilmektedir.

Ayrıca, açıklanan makroihtiyati tedbirlerin de katkısıyla son dönemde önemli ölçüde genişleyen politika-kredi faiz farkının ulaştığı denge yakından takip edilmektedir.

Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini desteklemek için araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

CNN Türk canlı yayınına katılan uzmanlar şöyle değerlendirdi:

Zafer Ergezen – Ekonomist

Baktığımız tabloda MB’nin genel olarak büyümeyi destekleme kararı aldığını söyleyebiliriz. Faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte daha fazla büyümeyi destekleyici hareketler olacaktır. USD/TL kurunda yukarı yönlü bir ivme bekleniyor ancak son karara baktığımızda bu ivmenin azaldığını görüyoruz. Merkez Bankası’na marj açtı. Piyasa bundan sonra dolar/TL kurunu takip edecek. Şu anda çok fazla bir yukarı hareket yok, birkaç gün sonra da görüş yok. 19-20’lere geçiş şu anda görünmüyor. Merkez Bankası şu mesajı verdi: Büyümeden taviz yok. Bence bu faiz indiriminin en büyük mesajı buydu. Merkez Bankası, büyümenin benim için vazgeçilmez olduğunu, bu nedenle büyüme konusundaki duruşumu sürdüreceğim dedi.

Sadi Özdemir – Ekonomist

Türkiye aslında birçok Merkez Bankası’ndan farklı davranıyor. Böyle bir dönemde büyüme başlığı altında reel ekonomide yatırımı, istihdamı ve canlılığı sürdürmek için faiz oranlarını düşürmeye devam etmiştir. Bunda da oldukça haklı çıkıyor. Faizi düşüren enflasyonu düşüremez, yükselten de indiremezdi. Düşük veya yüksek faiz oranlarına sahip olmak daha mı iyi? Enflasyondaki bu çok yüksek enflasyon ne zaman düzelmeye başlayacak? Tahminim, mevcut küresel riskler, çatışmalar, gıda krizi olduğu gibi kalsa bile Kasım ayına kadar tüm Merkez Bankaları daha iyi enflasyon oranları görecek. Yüzde 80’deyiz, bu ayki enflasyon bir tık yukarı çıkabilir ama sonraki aylarda aylık enflasyonumuz daha da düşebilir. Muhtemelen Mayıs ayına geldiğimizde 50’nin altındaki yıllık enflasyona dönmüş olabiliriz. Öte yandan ABD yüzde 9’a çıkan enflasyonunda 6’ya dönmüş olabilir. Risk devam ediyor, umarım enerji fiyatları şu anki seviyenin üzerine çıkmaz. Orada bir iyileşme olursa ABD ve Avrupa’nın enflasyonu düşmeye başlayacak.

80’li enflasyon oranını, muhtemelen döviz kuru atağının çok şiddetli yaşandığı Aralık ayında, üstüne gidersek ve dilimlersek; yaklaşık 30-35 puan bir kur saldırısından kaynaklanmış olabilir. Döviz kuru atağı öncesi enflasyonumuz 17 civarındaydı, üzerine 30 koysak da, diğeri enerji ve gıda açısından küresel taraftan gelen etki. Doların Aralık ayında gördüğü fiyatlar bunlardı. 9 aydır KKM döviz kurlarında istikrar yarattı. Olumsuz etkileri ayrı ayrı tartışılabilir. KKM olmasaydı, yaşayacağımız yük 4-5 kat daha fazla olurdu.

Kovid süreci ve sonrasında yaşanan savaş; Aslında olağanüstü bir zamanda yaşıyoruz. 70’lerde yüksek enflasyon çağı denilen bir dönem vardı. Bu ondan bile daha iyi. Piyasa normalleştikçe bunların hepsi kaldırılacak ve bunların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Olağanüstü dönem normalleştikten sonra bunların hiçbirini görmeyeceğiz.

Leave a Comment