Son dakika… Suçlularla mücadele: İçişleri Bakanı Soylu’dan net açıklama

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar…

Her ikisi de organize suç örgütleri, mali suçlar ve diğer suçlarla ilgilidir. Örneğin; INTERPOL birimimiz de açıkladı. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar onları izliyor, takip ediyor, Türkiye’ye getirmek için çalışıyoruz.

Serkan Kurtuluş’u 20 Haziran 2020’de Arjantin’de yakaladık ve orada cezaevinde. Deniz Camgöz de orada onunla, o da Arjantin’de hapiste. Türkiye’de birçok cinayet işleyen ve adli kontrollerin ardından Gürcistan’da serbest bırakıldıktan sonra firar eden Barış Boy, İtalya’nın Rimini kentinde de yakalandı ve şu anda cezaevinde iadesini bekliyor. Volkan Rençber, Karadağ’da da yakalandı.

“GERİ DÖNÜŞLERİNİ BEKLİYORUZ”

Mehmet Sabri Şirin de Hollanda’da yakalandı. Bunların hepsi organize bir suç örgütünün üyeleri. Muhataplarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Bulgaristan ve Arnavutluk İçişleri Bakanları ile görüştük. Önümüzdeki mahkemelerden sonra iade edilmelerini bekliyoruz. Orada da bir iç hukuk sistemi var ve iç hukuk sistemi işliyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Diğer ülkelerin iç hukuk sistemine bir şey diyemeyiz. Radoje Zivkovic’i 2018’de sahte kimlikle bulununca yakaladık ve kafasına çuval geçirerek Sırbistan’a iade ettik ama 2 yıl içinde çıktı. Başka ülkelerdeki insanları takip edemiyoruz. Türkiye’ye yasadışı yollardan girdi ve orada bir saldırıda öldürüldü. İstanbul Polisi’nin başarılı çalışmasıyla 12 kişi gözaltına alınırken, eylemi gerçekleştirenlerin tamamı eyleme yön verdi ve eyleme aracılık etti.

“36 SAATTE YAKALANDI”

Cenk Çelik’in yaralanmasıyla ilgili bir olay var. 36 saat içinde Edirne’den yurt dışına kaçarken yakalandı. Bugün veya yarın mahkemeye çıkacak. Hem silahı hem de kendisi yakalandı ama bu iş burada bitmeyecek. Milletimize şunu söylemek isterim.

Suçun veya failin suç işlendikten sonra serbest dolaşım veya suça devam etme anlayışını kabul etmiyoruz. Suçluyu hem dağda hem de şehirde bulup adalete teslim ediyoruz. Tüm bunları gerçekleştirirken de devletin gücünü ortaya koymaya çalışıyoruz. Kim suç işlerse, nerede olursa olsun bedelini ödeyecektir.

class=”medyanet-inline-adv”>

EDİRNE’DE CENK ÇELİK’E VURDUĞU İFADE YAKALANDI

Ümraniye’de Cenk Çelik’i tabancayla vurduğu şüphesiyle aranan Özgür B., yurtdışına kaçmaya çalışırken Edirne’de yakalandı. Zanlı adliyeye sevk edildi.

17 Eylül 2022’de Ümraniye’de meydana gelen olayda, Sedat Peker paylaşımlarıyla tanınan Cenk Çelik, silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Saldırıdan sonra kaçtı ve kendini kaybetti. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmada polis, şüpheliyi Edirne’de takibe aldı. Operasyon sırasında kaçmaya hazırlanan Özgür B., polis tarafından yakalandı. Zanlının daha önce Adana’da işlenen bir cinayetten de arandığı öğrenildi. Şüpheli, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Leave a Comment