Soner Yalçın’ın yazısı olay oldu: Milletin a. koy

Sözcü yazarı Soner Yalçın’ın ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren Türk firmalarını hedef alan muhalefete tepki gösterdiği yazı gündem oldu. İsim vermeden CHP yönetimini eleştiren Yalçın, “Tarihsel süreçler derinlemesine anlaşılmadan, aslında ‘milletin üzerine düşeni yapan’ anlaşılamaz!

eski abone ol

Sözcü Soner Yalçın çok konuşulacak bir yazı yazdı. İktidar partisinin eleştirilerinde Türk sermayesinin hedef alınmasına tepki gösteren Yalçın, büyük projelere imza atan müteahhitlere destek verdi. Soner Yalçın, “Milletin Üzerine Çık” başlıklı yazısında isim vermeden muhalefete yüklendi.

Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinin sömürge ülkeleri için demiryolu şirketleri kurduğunu belirten Yalçın, Osmanlı döneminde birçok sektörün yabancıların elinde olduğunu ve bunun Türk ekonomisine ve sermayesine büyük darbe indirdiğini yazdı.

“Milli ekonomimize zarar vermeyelim”

Atatürk’ün millileştirme hamlesine değinen Yalçın, yazısını şu ifadelerle noktaladı:

“Son yıllarda milli sermaye düşmanlığı had safhada! Hiç şüphesiz gazeteciler işini yapacak, usulsüzlükleri yazacak, savcıları harekete geçirecek. Şüphesiz siyasetçiler işini yapacak, yolsuzlukları dile getirecek, meclisi harekete geçirecek. halk tepki gösterecek ve hükümetten hesap soracaktır.

Ve yine de: Para odaklı siyaset anlayışının iş dünyasından sürekli haraç talep ettiği de göz ardı edilmemelidir!
Keza: Belge ve delil olmadan dedikodu yapmak doğru değildir. Düne kadar yabancı şirketler ve aracıları büyük ayrıcalıklara sahip kompratörler, demiryolu, otoyol, köprü, havalimanı, metro vb. Bunları yaparken ses çıkarmayanlar, bugün yerli sermaye yapınca ağızlarına geleni söylüyorlar.

Milli ekonomimize zarar vermeyelim…

Yerli sermaye ülkenin zenginliğidir…

Tarihsel süreçler derinlemesine anlaşılmadıysa, aslında “millet” kimdir? “anlaşılmaz!”

Soner Yalçın’ın tam yazısı

Leave a Comment