Türkiye gıda enflasyonunda ilk 5’e girdi

Tarımsal GSYİH son 10 yılda yarı yarıya azalarak yüzde 5’e inmesine rağmen Türkiye, tarımsal üretimde dünyanın en büyük 10. ekonomisidir ve 2020 itibariyle Çin, Hindistan ve ABD ilk üç sırada yer almaktadır. hatta daha yüksek. Ancak dünyada gıda enflasyonunun en şiddetli olduğu ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Bankası’nın takip ettiği gıda fiyat endeksi çarpıcı bir grafiğe işaret ediyor. 2000 yılı başından 2012 yılına kadar FAO ve Dünya Bankası gıda fiyat endeksi ile yakın bir seyir izleyen TÜİK gıda fiyatları endeksinin 2013 yılından itibaren döviz kuru artışlarının hızlanmasına paralel olarak farklılaştığı dikkat çekmektedir. Banka endeksleri sınırlı temel malları içermektedir.Ancak uluslararası karşılaştırmalarda TÜİK’in “gıda ve alkolsüz içecekler grubu” endeksi söz konusu gıda fiyat endekslerine eşdeğer olarak kullanılmaktadır.) Gıda fiyat çizelgeleri 2003 yılı Ocak ayı 100 olarak kabul edilerek hazırlanmıştır. FAO endeksi 2012’yi 219, Dünya Bankası endeksi 208 ve TÜİK endeksi 229’da kapattı. Makaslar 2013’ten sonra önemli ölçüde açılmaya başladı ve 2021’den sonra fark rekor seviyelere ulaştı. 2012’den bu yana dünyada yüzde 12 civarında, TÜİK tarafından açıklanan gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 511 oldu. Son dönemde gıda enflasyonundan en çok etkilenen ülkelerin (Türkiye hariç) ortak noktası, derin ekonomik bunalım ve siyasi istikrarsızlık…

Yüksek enflasyon/gıda enflasyonu yaşayan ülkeler için özet tablo aşağıdaki gibidir:

Zimbabve: 30 yıllık otoriter rejim altında derin bir ekonomik kriz yaşayan ülkede halkın yüzde 90’ı yoksul. Hiperenflasyon nedeniyle 10 yıldır kendi para birimini terk eden ülke, ulusal para birimine dönerek altınları piyasaya sürdü, ancak enflasyon yeniden yükselişe geçti.

Lubnan: İç savaştan bu yana en kötü ekonomik krizini yaşıyor. Yoksulluk oranı yüzde 80’i aştı; siyasi istikrarsızlık artıyor. Para birimi üç yılda yüzde 95’ten fazla değer kaybetti; Banka hesaplarına erişim kısıtlanmıştır. Nisan ayı başında Başbakan Yardımcısı, “Maalesef devlet, Merkez Bankası gibi iflas etti” dedi.

Venezuela: Petrol zengini ülke, özellikle 2018’den itibaren derin bir ekonomik bunalıma sürüklendi ve GSYİH’si son 8 yılda yüzde 95 küçüldü. Yoksulluk yüzde 95’in üzerinde. 2020’yi yüzde 2959 enflasyonla kapattı, enflasyon düşüyor.

Sri Lanka: Tarihinin en büyük ekonomik krizi, siyasi krizle birleşerek bu yıl insani krize dönüştü. Başbakan, uluslararası destek çağrısında bulunarak, “Ekonomimiz tamamen çöktü” dedi. Mayıs ayında temerrüde düşen ülke, borç krizi nedeniyle gıda, yakıt ve ilaç sıkıntısı yaşıyor.

Leave a Comment