Web Kameraları Neden Telefonlar Kadar İyi Video Çekemiyor?

Web kameralarının ne zaman büyük bir patlama yaşadığını hatırlarsınız. Hepimiz için ne kadar önemli bir ekipman haline geldi. Üstelik o dönemki çekim kalitesi bize çok yüksek geliyordu. Peki ne oldu ki artık neredeyse hiç kimse web kamerası kullanmıyor? Telefon kameraları gibi web kameralarında düzgün ve yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmek neden zor? Evet, zor. Nedenini birlikte öğrenelim.

Hemen hemen tüm işlerimizi yapan telefonlarımız kamera konusunda da çok gelişti. Neredeyse profesyonel kamera kalitesinde fotoğraflar çekebildiğimiz telefonlarımız, sadece bunu yapan web kameralarından çok daha iyi fotoğraf ve video çekebiliyor. Web kameraları birçok yönden telefonlarımızın kamera arkası ayrıldı.

Web kamerası üzerinden sohbet ettiğimizde veya video kaydettiğimizde tüm renklerin daha soluk olduğunu, Casper gibi beyaz göründüğünü hatta zaman zaman bulanıklaştığımızı görüyoruz. Teknoloji çok gelişmiş ve telefonlarımızla harika fotoğraflar çekerken Web kameralarında neden hala durum böyle? Ortalama bir web kamerasını bugün hemen hemen herkesin cebinde bulunan telefonların kameralarıyla karşılaştıralım.

Bu durumun ana nedenlerinden biri, web kameralarının düşük alımıdır.

Dizüstü bilgisayarlar taşınabilirliklerinden dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Üstelik bir dizüstü bilgisayar satın aldığınızda, bir web kameranız da olabilir. Ancak masaüstünde böyle bir durum yok ve ekstra bir webcam satın almanız gerekiyor.

Günümüzde dizüstü bilgisayar kullanımının artması ve masaüstü bilgisayarlarda telefon ve kamera kullanımının artmasıyla web kameralarına olan ilgi azalmıştır. Bu satışlara ve dolayısıyla üretime yansıdı. Yani markalar neredeyse hiç rekabet yok web kameralarına daha az yenilik getirmeye başladı. Aslında sorun olmaya başlayan web kameralarının görüntü kalitesi de bu noktada öne çıkmaya başladı.

Telefonlarımız gelişti, ancak web kameraları gelişmedi.

web kamerası telefon kamerası

Bir amiral gemisi telefonunuz olmasa bile, bugünlerde birçok akıllı telefonda mevcut. 4K video çekimi Özelliği vardır. Öte yandan, web kameraları genellikle 1080P çekim yapmak için tasarlanmıştır.

Web kamerası ve telefon kameraları arasında ilk bakışta gördüğümüz farklar büyük çoğunluk da bundan kaynaklanmaktadır.

Telefonlarımızda görüntüleri işleyen ‘beyinler’ var.

web kamerası telefonu

Deklanşöre basıp fotoğraf ya da video çektiğimiz anda telefonlarımızın işlemcileri görüntü kaydetme sürecindedir. bir dizi süreçten geçiyor. Bu nedenle elde ettiğimiz görüntü geliştirilmiş görsellerdir.

Web kameralarında USB bağlantısı üzerinden görüntü doğrudan bilgisayarınıza aktarıldı ve işlenmedi. İşlenmemiş, iyileştirilmemiş görüntü de doğal olarak telefonumuzla çektiğimizden daha kötü görünüyor.

Web kameralarının kare hızı sınırı hala çok düşük olduğu için fotoğrafınız kaybolabilir.

Web kameralarının sosyal medyada kronikleşen ve hatta şakalaşan bir diğer sorunu ise donma, takılma veya senkronizasyon sorunları. Peki onlara ne sebep oluyor? Hemen söyleyelim; Saniyedeki en büyük kare hızı (FPS) sorunları.

Telefonlarda ortalama 60 FPS’de çekim yapmak mümkündür web kameralarında bu oran 30 FPS. Başka bir deyişle, bir web kamerası aracılığıyla video çektiğinizde, bu görüntüler bilgisayarınıza çok daha yavaş aktarılır.

Telefonlar bu kamera işini biraz abartmışa benziyor.

telefon kameraları

Apple, Samsung ve daha birçok teknoloji devi telefon kamerası konusunda oldukça başarılı çalışmalar yapıyor. Hatırlarsanız, o görüntüler bize web kameralarıyla ilk tanıştığımız zamanı anlatıyor. yüksek kalite geliyordu. Şimdi geriye baktığımızda “Bunu ütüledik mi?” diyoruz.

Bunun en büyük nedeni ise gözlerimizin artık kaliteli görüntülere alışmış olmasıdır. Teşekkürler Samsung, teşekkürler Apple…

İşin maddi tarafı da var…

web kamerası kamera

Kaliteli bir webcam istiyorsanız bunun için 3-5 bin TL feda etmeniz gerekiyor. Tabii ki, işiniz bir web kamerasına sahip olmanızı gerektirmiyorsa, bir telefon almaya gücünüz yetmez. ‘sadece kamera için’ vermek pek bir anlam ifade etmeyebilir.

Web kamerası kullanmak yerine telefonunuz veya kameranız. Bilgisayarınıza da bağlayabilirsiniz. Ancak, işiniz nedeniyle web kamerası sizin için önemli bir ekipmansa, telefon veya kamera kalitesini yakalayan bir web kamerası bulabildiğinizden emin olun. Sadece fiyatı biraz tuzlu olabilir.

ALAKALI HABERLER

Güvenlik Kamerası Görüntülerinin Kalitesi Neden Hala 6600 ile Çekildiği Gibi?

Bugün, ortalama bir web kamerası ve telefonun kayıt kalitesi açısından hala çok farklı olmasının nedenlerinden bahsettik. Bugün bu web kameralarının çoğu üretim tarihleri ​​çok eski Ayrıca belirtmemiz gerekiyor. Belki web kameralarının gelişmesi biraz daha zaman alır, belki yakında web kamerasının ne olduğunu bile unutacağız.

O zaman telefon kameramı web kamerası olarak kullanmak isteyenler için:

ALAKALI HABERLER

Android Telefonunuzu Web Kamerası Olarak Nasıl Kullanırsınız?

Kaynaklar: Gadget Fakültesi, Reincubate, H2S Media, Gadget Review

Leave a Comment