Yeni nesil migren ilaçları doktorlar için devrim niteliğinde görülüyor

Migren, her zaman engelleyici hastalıklar listesinin başında yer almasıyla ünlüdür. Uzmanlar, migren ağrısını gidermenin diğer ağrıları gidermeye göre farklı özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Migren ataklarında geleneksel ağrı kesicilere ek olarak migrene özgü ilaçlar (migren dışında herhangi bir ağrıda işe yaramayan ve migren ağrısında çoğunlukla etkili olan) önerilmektedir. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, migren hastalığının tedavisinde, atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için farklı seçenekler olduğunu belirterek, konu hakkında önemli bilgiler veriyor.

SON 19 YILDA NELER OLDU?

Ertaş, “19 yıl önce migren ağrılarında ağrı kesicilerin yanı sıra migren ataklarını gidermeye özel devrim niteliğinde bir gelişme olan “Triptan” grubu ilaçlar piyasaya çıktı. 2 yıl öncesine kadar atakların tedavisinde devrim niteliğinde bir gelişme yoktu. Migren tedavi seçenekleri arasında, migrene özgü mekanizmaya sahip (başka hiçbir hastalığa etkisi olmayan) ve migrenin doğrudan tedavisi için geliştirilmiş tedavi ilaçlarının geçmişi 4 yıldan biraz daha eskiye dayanmaktadır. Bu yeni tedavi “Migren Aşısı” olarak da adlandırılan “Migren Antikor İğneleri”dir ve şu anda dünyada 4 farklı antikor iğnesi kullanılmaktadır. Bu iğnelerden ikisi bir yılı aşkın süredir ülkemizde satışta. Bu antikor enjeksiyonlarının temel işlevi, migrende ağrıya neden olan ve serebral korteks ve beyin damarlarının iltihaplanmasına neden olan CGRP adlı bir maddeyi bir ay boyunca nötralize etmektir.

BU İLAÇ GRUBUNUN ÖZELLİĞİ NEDİR?

2 yıl önce ilk kez onaylanan “Triptan grubu”nda migrene özgü ağrı kesicilere alternatif olan “GEPANT” grubu adı verilen ilaçların migren antikor iğneleri ile aynı işleve sahip olduğu belirtiliyor. Bu ilaçlar migren antikor iğneleri gibi CGRP maddesine karşı çalışır ve bu maddenin bağlandığı yerlere bağlanarak etki yaratır ve etkisiz hale getirir.

Prof.  Dr.Mustafa Ertaş

Prof. Dr.Mustafa Ertaş

HAP OLARAK AĞIZDAN ALINACAKTIR

Prof. Mustafa Ertaş, son 2 yılda 3 farklı ilaç olarak satışa sunulan “Gepant” grubu ilaçları “devrimci” olarak nitelendirerek, “Migren hastalığının bir özelliği olarak her türlü ağrı kesiciyi sık kullanmak ( örneğin ayda 10 gün veya daha sık) migren baş ağrılarını daha sık ve günden güne yapar aşırı veya her gün olmasına neden olur buna ‘ağrı kesici aşırı kullanım baş ağrısı’ denir bu migren hastalarına özgü bir durumdur. Gepant grubu olarak adlandırılan bu yeni ilaçların diğer ağrı kesici ilaçlardan önemli bir farkı, sık kullanılsalar bile migren ağrısını şiddetlendirmemeleridir.Diğer ilaç gruplarında bulunan uyuşturucu bağımlılığı bu ilaç grubunda yoktur. bu nedenle ağızdan hap olarak kullanılan bu ilaç grubu, atakların tedavisinde olduğu gibi migrende koruyucu tedavi olarak her gün veya gün aşırı kullanılabilir.

YAN ETKİLERDE OLUMLU SONUÇLAR VAR

“Ubrogepant”, “Rimegepant” ve “Atogepant” adlı molekülleri içeren ve yan etkiler açısından da olumlu özelliklere sahip olan bu ilaçların şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) satışta olduğu belirtiliyor. Prof. Mustafa Ertaş, “Umarız Avrupa ülkelerinden 1 yıl sonra Türkiye’deki eczanelerden temin edilebilir. Migren tedavisinde 15 yıllık bir aradan sonra, son 4 yılda atılan devrim niteliğinde adımlar, biz hekimleri hastalığın üstesinden gelmede çok güçlü silahlarla donattı.

Leave a Comment