Yıllardır bu hastalıkla mücadele ediyor! Sedef hastalığının etkilerini iç çamaşırıyla paylaştı

Sedef hastalığı olarak bilinen sedef hastalığı, kronik ve tedavisi olmayan bir hastalıktır ve dünyanın yaklaşık %1-3’ünde görülür. Sedef hastalığı vücudun kendi dokularına karşı geliştirdiği bir hastalıktır. Genellikle 30 yaşından sonra görülen bu hastalık doğumdan itibaren de görülebilmektedir. 25 yaşındaki Claire Spurgin, daha önce sedef hastalığının neden olduğu cilt lekelerini kapattığını ancak bu sürecin oldukça yorucu olduğunu söyledi. Zamanla cilt lekeleriyle barışan Claire, bu lekeleri kapatmamaya başladı.

TEDAVİ SADECE BELİRTİLERİ KORUYABİLİR

Claire, çektiği fotoğrafları Instagram’da güçlendirici bir mesajla yayınladı: “Geri dönün. Sedef hastalığınız geri geldiğinde kaşıntı sizi çıldırtıyor.” Tedavi semptomları hafifletmeye yardımcı olsa da, Claire sedef hastalığının kendisini etkilemeye devam edeceğini biliyor. Claire, hastalığının hayatını yönetmesine izin vermek yerine, içinde bulunduğu cildi kabul eder.

VÜCUDUNUZDA Psoriazis GENİNE SAHİP OLABİLİRSİNİZ

Ekran Görüntüsü 2022-09-22 104336

2017 yılında sedef hastalığı teşhisi konan Claire, geçen yılki deneyimleri hakkında Daily Star’a konuştu. “İlk öğrendiğimde 19 yaşındaydım. O yaşta, görünüşünüz için daha çok endişeleniyorsunuz. Vücudunda bir sedef hastalığı geni olabilir, ancak tetiklenene kadar sedef hastalığı olmaz.

GÜNEŞ YANIKLIĞI Sedef Hastalığının Teşhisidir

Ekran Görüntüsü 2022-09-22 104356

“Omuzlarımda güneş yanığı vardı ve bu sedef hastalığımın tetikleyicisiydi, güneş yanığı hiç geçmedi, omuzlarım çok kurudu ve sonra vücudumda başka lekeler belirmeye başladı. Sonra yayılmaya devam etti.” Claire, gönderileriyle binlerce kişiye ilham veriyor ve sedef hastalığı olan diğerleri insanları rahatlatıyor.
“Bunu yayınladığımda artık saklanmadığımı hissettim” dedi.

Sedef hastalığının nedenleri nelerdir?

Ekran Görüntüsü 2022-09-22 105019

 • Boğaz veya cilt enfeksiyonu
 • Soğuk ve kuru iklim koşulları
 • Eşlik eden farklı otoimmün hastalıklar
 • Cilt travmaları
 • Stres
 • Tütün kullanımı veya sigara dumanına maruz kalma
 • aşırı alkol tüketimi
 • Steroid türevli ilaçların hızla kesilmesinden sonra
 • Tansiyon veya sıtma tedavisinde kullanılan bazı ilaçların kullanımından sonra

Sedef Hastalığı İÇERİR Mİ?

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, bir virüs veya mikroptan kaynaklanmaz. Ancak aile üyelerinden birinde bu hastalık varsa kişinin de başına gelebilir. Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık 45-65 yaş arası erkeklerde, 15-20 yaş arası kadınlarda daha sık görülmektedir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir, ancak yayılır. Et ürünleri, alkol ve sigara tüketimi ile hastanın vücudu zamanla dağılabilir ve büyüyebilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Evin içinden kanser yayılıyor! bunları asla kullanmaEvin içinden kanser yayılıyor! bunları asla kullanma
Marmaris'te yangını söndürmek için yola çıkan helikopter Denizli'de düştü.Marmaris’te yangını söndürmek için yola çıkan helikopter Denizli’de düştü.
Son Dakika: Birkaç gün işe gitmedikten sonra ortaya çıktı! Murahhas üye 13 milyon lirayı zimmetine geçirerek yurt dışına kaçtı.Son Dakika: Birkaç gün işe gitmedikten sonra ortaya çıktı! Murahhas üye 13 milyon lirayı zimmetine geçirerek yurt dışına kaçtı.

Leave a Comment