Yüksek enflasyona merkezi müdahaleler sürüyor: Dünyayı saran faiz rüzgarı

Gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere dünya, uluslararası tedarik zincirindeki aksaklıklar, çip ve Rusya-Ukrayna savaşı ile ortaya çıkan enerji krizi nedeniyle enflasyon sorunları yaşıyor. Merkez bankaları da para politikalarını mevcut koşullara göre belirlemektedir. Enflasyon dalgasında alabora olmak istemeyen ekonomiler, yelkenlerini faizle doldurmaya çalışıyor. Faiz oranlarını artırmaya devam eden ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaları etkilemeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz artırma politikası izliyor.

FED FAİZ ARTIRMAYA DEVAM EDECEK

Amerika’da enflasyon beklentilerin üzerinde yükseliyor. Ağustos ayında enflasyon aylık yüzde 0,1 oranında artarak yıllık yüzde 8,3’e yükselmiştir. Beklenti yüzde 8.1 idi. Fed ise yükselen enflasyona karşı Mart ayında ilk faiz artırımını yaptı. 3 yıl aradan sonra ilk kez Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı. Mayıs ayında Fed, faiz oranlarını 50 baz puan artırarak 2000’den bu yana en yüksek faiz artırımını gerçekleştirdi. Fed’in politikası Eylül ayına kadar devam etti. Enflasyonun beklenenden yüksek olmasının ardından Fed, dün açıklanan faiz kararına kadar 75 baz puanlık artış yaptı. Böylece faiz oranı %3,25’e yükseldi. Yıl sonu faiz beklentisi yüzde 4,4 oldu.

Fed’in faiz artırımları doların elini güçlendiriyor. Dolar/Euro paritesindeki yükseliş devam ediyor. 1 Euro 0,98 dolar.

AVRUPA MERKEZ BANKASI TARİHİNDE BİR İLK

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz oranlarını yükseltiyor. ECB, enflasyonla mücadele kapsamında Eylül ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Bu faiz artışı, ECB’nin kuruluşundan bu yana ilk kez oluyor. ECB faizi şu anda %1,25 seviyesinde ve artışın devam edeceği belirtiliyor. ECB, 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz oranlarını artırmaya başladı.

İSVİÇRE MERKEZ BANKASI EKSİ POZİTİF

İsviçre Merkez Bankası (SNB) de 2014’ten bu yana ilk kez negatiften pozitife geçti. SNB oranı -0,25 iken bugün yapılan toplantının ardından faiz 75 baz puan artırıldı. Piyasaların beklentileri doğrultusunda faiz oranı yüzde 0,50’ye yükseltildi. Faiz artışlarının başlamasından önce, SNB faiz oranı %-0.75 seviyesindeydi. SNB, son 25 toplantısında bu seviyeyi korudu.

SNB ise bu yıl için enflasyon beklentisini yüzde 2,8’den yüzde 3,0’a, gelecek yıl için yüzde 1,9’dan yüzde 2,4’e ve 2024 için yüzde 1,6’dan yüzde 1’e indirdi. 7’ye yükseltti.

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI’NDAN 27 YILIN EN YÜKSEK ARTIŞI

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Ağustos ayında 50 baz puan artarak 27 yılın en yüksek artışını kaydetti. Böylece faiz oranı 1,75’e yükseldi. Faiz oranlarını artırmaya devam eden İngiltere, Eylül ayında da faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Böylece 7 ay faiz artırımına gitti. BoE son kararla faiz oranını %2,25’e yükseltti. İngiltere’de enflasyonun gelecek ay 13,3’te zirve yapması bekleniyor.

PERU MERKEZ BANKASI’NDAN 12 AYLIK SÜREKLİ ARTIŞ

Peru Merkez Bankası (PCRB), geçtiğimiz Ağustos ayında başladığı faiz oranlarını 12 ay boyunca kesintisiz olarak artırmaya devam etti. Faiz oranları yüzde 0,25 seviyesindeyken yükselmeye başlayan PCRB nihayet 50 baz puanlık artışla 6 ayın zirvesine ulaştı. 12’si tahsil edilirse faizler 525 baz puan artırıldı. Böylece PCRB oranı yüzde 6’ya yükseldi.

KANADA MERKEZ BANKASI 2008’DEN BERİ EN YÜKSEK

Kanada Merkez Bankası, faiz oranlarını 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. Eylül ayında 75 baz puan artan Kanada Merkez Bankası, böylece faiz oranını yüzde 3,25’e yükseltti.

ARJANTİN MERKEZ BANKASI’NDAN REKOR DÜZEY

Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip ülkedir. Arjantin ikinci sırada. Enflasyonla mücadele eden Arjantin’in faiz politikası Türkiye’ninkinden tamamen farklı. Enflasyonu engellemek isteyen Arjantin Merkez Bankası, faiz oranını 550 baz puan artırarak yüzde 69,50’den yüzde 75’e çıkardı. Banka faiz oranlarını artırmaya devam edecek. Arjantin’de Ağustos ayında enflasyon yüzde 69,75 oldu.

Leave a Comment