Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Düşman değiliz

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul Salonu’nda katılımcılara yaptığı konuşmadan alıntı yaptığı açıklamaları Türkçe olarak Twitter’da paylaştı.

Başbakan Miçotakis, paylaşımında, “Birleşmiş Milletler’den gelen bu mesajla sadece Türk liderlere değil Türk halkına da seslenmek istiyorum: Yunanistan Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine büyük önem veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkenin çoğunluğunun çatışma ve anlaşmazlık istemediğini belirten Miçotakis, “Karşılıklı saygı ve işbirliği içinde, uluslararası hukuk çerçevesinde birlikte bir adım atalım.” dedi. bir öneride bulundu.

“TÜRKİYE’DEN DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİNE ÖNEMLİ KATKI”

Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunun altını çizerek, “Türkiye, isterse Avrupa Birliği (AB) ve Yunanistan’ın müttefiki ve dostu olabilecek bir NATO üyesidir. Türkiye yapıcı bir rol oynama kapasitesine sahiptir.” dedi.

Miçotakis, Ukrayna’dan tahıl ihracatına olanak sağlayan anlaşmada Türkiye’nin rolünü “dünya gıda güvenliğine önemli bir katkı” olarak nitelendirdi ve buna rağmen Türkiye’nin Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kafkaslar’da istikrarı bozucu bir tavır sergilediğini savundu.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz.” Sözünü hatırlatarak, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı sert bir söylemde bulunduğunu savundu.

Türkiye’nin Ege ile ilgili tezlerini “yanlış iddialar” olarak nitelendiren Miçotakis, bu durumun Kardak krizinden bu yana devam ettiğini iddia etti.

Türkiye’ye Yunanistan’a karşı alınan ‘casus belli’ kararını hatırlatan Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan’ın Doğu Ege Adaları’ndaki egemenliğini de sorguladığını iddia etti ancak bu kabul edilemezdi. (AA)

Türkiye'nin AB ve Yunanistan'a 'azınlıkların' yanıtı ilgini çekebilir Türkiye’nin AB ve Yunanistan’a ‘azınlıkların’ yanıtı Yunanistan Başbakanı: Cuma günü Erdoğan'a cevap vereceğim ilgini çekebilir Yunanistan Başbakanı: Cuma günü Erdoğan’a cevap vereceğim

Leave a Comment