Yunanistan tüm dünyayı böyle kandırdı: Rus petrolünü kaçırdığı görüldü

Örgütün ay başında verdiği haberde, krizin başlamasından bu yana Rusya’dan gelen tankerlerle 41 tanker sevk edildi. Yunanistan Denizde gemiden gemiye petrol taşıdığını halka duyurdu.

Haberde, Batılı ülkelerin Rus mali kaynaklarını izole etmek için yaptırımlar uyguladığı ancak Rus petrolünün sevkiyatının devam etmesi halinde yaptırımların etkilerinin sınırlı kalacağına dikkat çekildi.

Yunanistan’ın güneyindeki Laconia Körfezi’nde petrol transferi görüldü ve transfer Yunan bayraklı Sea Falcon ile Hint bayraklı Jak Log arasında gerçekleşti.

Son olarak Nikkei Asia, söz konusu habere ilişkin paylaştığı görselde transferin görsel detaylarına yer verdi. Nikkei muhabiri Nagao Riho olay mahallinde konuştu.

Resimde sivil bir teknede gemiden gemiye petrol transferinin gerçekleştiği Yunan karasularına doğru ilerlediğini kaydeden Nagao, elindeki elektronik tablet haritasına Laconia Körfezi’ni işaretledi.

EKONOMİ

Petrol krizi büyüyor: Rusya’dan ‘Tavan fiyat koyanlara petrol yok’ açıklaması

İKİ TANKERİ KAMERAYA ÇEKTİLER

Koyun Yunan karasularının dışında olduğunu belirten Nagao, bölgede birçok teknenin aynı amaçla toplandığını belirtti. Nagao, Yitio bölgesinden körfeze açıldıklarını kaydetti.

Tanker olduğu tahmin edilen iki gemiyi çekerken görülen Nagao, “Laconya Körfezi’nde denizde gemiden gemiye petrol aktarıyorlar” dedi. söz konusu.

Söz konusu tankerlerin Yunan karasuları dışında olduğu vurgulandı. Yakın çekimde tankerlerin Hindistan bayraklı “Jag Lok” ve Yunan bayraklı “Deniz Şahini” olduğu belirlendi.

Gemiden gemiye petrol transferine tanık olduğunu kaydeden Nagao, olayın güvenli olmadığını tahmin ederek çıkış limanına dönmeye karar verdiklerini belirtti.

Döndükleri limanda tekrar konuşan Nagao, iki tankere “Laconia Körfezi’nde gemiden gemiye çok fazla petrol transferi var gibi görünüyor” diye hatırlatarak, yerel halkın çevresel kaygıları olduğunu söyledi.

Petrol nerede sorusuna cevap aranıyor. Nikkei, Rus limanlarından ayrılan tankerlerin yönünü ve hangi gemilerle temas halinde olduklarını araştırırken Refinitiv verilerini incelediklerini belirtti.

Rusya'da peş peşe gizemli ölümler: Petrol devinin sahibi camdan düşerek hayatını kaybetti

DÜNYA

Rusya’da peş peşe gizemli ölümler: Petrol devinin sahibi camdan düşerek hayatını kaybetti

SİNYALLERDEN İZLE

Araştırma, gemiden gemiye transferin sıklıkla gerçekleştiği Yunanistan’ın Akdeniz kıyılarındaki açık suları kapsıyor. Rotalarını belirlemek için tankerlerden gelen Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) sinyalleri izlendi.

Su hattına ulaşan hat ile tanker dibi arasındaki mesafe olarak bilinen ve tanker ağır yüklendiğinde artan “çekme mesafeleri”ndeki varyasyonlar, gemiden gemiye ne kadar sevk edildiğinin tespiti için kontrol edildi.

AVRUPA LİMANLARINA GEMİLER

Nikkei, ay başında yaptığı haberde, Ağustos ayı sonuna kadar geçen 6 aylık dönemde Yunan kıyıları açıklarında Rus tankerlerinin de dahil olduğu 175 transfer tespit ettiğini, ancak aynı dönemde sadece 9 transferin gerçekleştiğini bildirdi. geçen yıl.

Refinitiv verilerine göre, Rusya geçen yılın aynı döneminde Yunanistan açıklarında 23,8 milyon varil petrolü gemiden gemiye ihraç ederken, 4,34 milyon varil petrol ihraç etti.

Yüklerini aldıktan sonra tankerlerin nereye gittiklerini ve rotaları takip ettiğini sorgulayan Nikkei, limanlara 41’i Yunanistan, Belçika ve Avrupa’nın diğer noktalarında demirli olmak üzere 89 geminin geldiğini belirledi.

Haberde, söz konusu derin araştırma sonucunda Yunanistan açıklarındaki suların Rusya ile Avrupa arasındaki petrol sevkiyatlarında önemli bir aktarma merkezi işlevi gördüğü vurgulandı.

AVRUPA BİRLİĞİ KISITLAMALARI

Avrupa Birliği (AB), Şubat 2023’te Rus petrolünün ithalatını tamamen yasaklayacak. İngiltere, Aralık ayında Rus petrolüne tam bir ambargo uygulayacak.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, Rusya’nın AB’ye petrol ihracatı Temmuz ayında 2,8 milyon varil oldu. Bu, Ocak ayına göre yüzde 26’lık bir düşüş olarak kaydedildi.

Avrupa Birliği ve İngiltere yıl sonuna kadar Rus petrolünün ithalatını tamamen yasaklamayı planlarken, Rus petrolünü almaya devam eden şirketler eleştiriliyor.

Petrol ambargosu yürürlükte olmasına rağmen, deniz yollarındaki gemiler arası transferlerin kaynağını gizlemek için devam edebileceği belirtiliyor.

Rusya doğalgaz boru hattı sabotaj planını yalanladı

DÜNYA

Rusya doğalgaz boru hattı sabotaj planını yalanladı

Leave a Comment