Yunanistan’ın insanlığa karşı suç raporu

Norveçli STK bir göçmen raporu hazırlayarak Yunanistan’ı işkence ve cinsel istismarla suçladı. 8,5 ayda 19 bin göçmenin ölüme itildiğinin belirtildiği raporda, AB de eleştirildi.

Son aylarda tüm dünyanın gözü önünde Yunan Sahil Güvenlik tarafından bir insanlık dramı yaşandı.

Sadece Türkiye’den değil, Libya, Mısır, Tunus gibi ülkelerden de Ege kıyısındaki Yunan adalarına geçen düzensiz göçmenler, can salları ve lastik botlara bindirilerek Türk karasularına geri itiliyor.

Ege ölüm denizine dönüştü

Açık denizde ölüme terk edilen düzensiz göçmenler, özellikle son dönemde fırtınaya tutulup hayatlarını kaybedebilmektedir.

Ege Denizi, Avrupa hayaliyle Yunanistan’ın Ege kıyısındaki adalara sığınan farklı ülkelerden gelen göçmenler için son aylarda bir ölüm denizine dönüştü.

Dünya ise bu zulme sessiz kalmayı tercih ediyor.

Yunanistan’ın dövdüğü göçmenler yaşadıklarını anlattı VİDEO

Dövülen göçmenler bitkin halde kurtarıldı

4 Ağustos 2022’de Bodrum Karaada açıklarında 3 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Sahil Güvenlik ekiplerince yorulan bir lastik botla kurtarılan üç düzensiz göçmen, vücutlarında dayak ve zorlanma izleri bulunması ve hareket etmelerine engel olması nedeniyle sağlık kontrolünden geçirildi.

Değerli eşyalarınızı alıp geri ittiler.

Hastaneye nakledilen göçmenlerden biri, Bodrum’dan Yunanistan’a yüzdüklerini, Yunan kıyılarına varır varmaz Yunan polisinin onları yakaladığını, değerli eşyalarını aldıklarını, cop ve yumrukla dövüldüklerini, kendilerinin de dövüldüğünü söyledi. kelepçelendi ve bir Yunan Sahil Güvenlik botuna bindirildi. Bağlandıklarını ve kelepçelerinin serbest bırakıldığını söyledi.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #2

8,5 ayda 19 bin 14 kişi geri itildi

Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre, 2022 yılının 8,5 aylık döneminde Yunan Sahil Güvenlik tarafından can salları ve lastik botlarla Ege kıyılarına geri itilen düzensiz göçmen sayısı 16.901’dir.

2022 yılı Ocak ayında 1.213 kişi, Şubat ayında 1.126, Mart ayında 95, Nisan ayında 1.847, Mayıs ayında 2.278, Haziran ayında 2.927, Temmuz ayında 2.973, Ağustos ayında 3.585 ve Eylül ayının 20 günlük döneminde 2.113 kişi olmak üzere toplam 19 kişidir. insanlar. 1.144 kişi Yunan güvenlik güçleri tarafından Türk karasularına geri itildi.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #3

32 ayda 40 bin kişi geri itildi

Ege’deki düzensiz göçmenleri izleyen ve onlara yardım eden Norveçli sivil toplum kuruluşu Ege Boat Report’un yayınladığı istatistiki bilgilere göre, Yunanistan’ın 8. -2022 aylık dönem.

Ege Tekne Raporu’ndan alınan istatistiklere göre, Mart 2020’den bu yana 40.000’den fazla düzensiz göçmen Yunan makamları tarafından Ege Denizi’ne geri itildi.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #4

Göçmenlerin yerleştirildiği cankurtaran şirketi Yunanistan’da

Raporda, 2020 yılından bu yana Pire limanına yakın bir bölgede düzensiz göçmenlerin sokup tekrar açık denize ittiği malzemelerden can sallarının üretildiği belirtiliyor. “Lalizalar” adlı bir Yunan şirketine ait olduğu bildirildi.

2020’den bu yana Ege Denizi’nde ele geçirilen yaklaşık 850 can salıyla ilgili Yunan Sahil Güvenliği’nin açıklama yapması beklenirken, göçmenlere 20-55 bin lira aralığında can sallarının satıldığı öğrenildi.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #5

“Geri itilenler beyaz Hıristiyanlar olsaydı”

Aynı rapor, ölüme itilen göçmenler konusunda Avrupa’nın sessizliğine de tepki gösterdi.

Raporda, “Ölmeye terk edilen binlerce düzensiz göçmen beyaz Hıristiyan olsaydı, o zaman uluslararası bir etki yaratırdı. Bu, tüm dünyada manşet olur. Sorumlu ülke ağır yaptırımlara maruz kalacak ve durmak zorunda kalacaktı. Ama bu kayık ve sallardaki insanlar Avrupalı, çoğunlukla beyaz değil, farklı bir dini görüşe sahip oldukları için umursamıyoruz. Yunan hükümeti bu vahşet için kınanmıyor, tam tersi.” açıklamalara yer verildi.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #6

AB Eleştirisi

Norveçli sivil toplum örgütünün raporu da “Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Yunanistan’ı ‘Avrupa’nın kalkanı’ olarak nitelendirerek onları cesaretlendirdi. AB fonları, sınırları kapalı tutmak için Yunanistan’a akıyor ve Yunanistan’da şimdiye kadar görevlendirilmiş en fazla sayıda subaya sahip olan Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Frontex, Yunan makamlarını mültecileri geri püskürtme konusunda destekliyor.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #7

“Hem eleştirir, hem de ekipman sağlar”

Avrupa Komisyonu bir yandan Yunanistan’ı insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal ettiği için ‘eleştiriyor’, diğer yandan onlara yaptıklarını desteklemek için araç, para, personel ve teçhizat sağlıyor. Bu yıl Türkiye ile Yunanistan arasındaki sularda sihirli bir şekilde beliren cankurtaran sallarının sayısında artış gördük. 2020’de 187, 2021’de 290 can salı sürüklenirken bulundu. 2022’de bugüne kadar 6.000’den fazla erkek, kadın ve çocuğu taşıyan 370 can salı Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edildi.” söylendi.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #8

İşkence ve cinsel istismar iddiaları

Raporda, Yunan adalarına geçiş yapan düzensiz göçmenlere hakaret edildiği, kadınların taciz edildiği, para ve değerli eşyalarının alındığı iddia edildi:

“Yunan adalarına ulaşanlar, geri gönderilmeden önce tüm eşyaları, çantaları, kağıtları, paraları ve telefonları yağmalanarak sığır gibi avlanıp toplanıyor. Silah zoruyla Ege Denizi’nde can sallarında sürüklenmeye bırakılır.

Dövülen, işkence gören ve tecavüze uğrayan sayısız insan vakasını belgeledik. Hem erkeklere hem de kadınlara yönelik cinsel istismar nadir değildir, çoğu zaman tüm grubun önünde çırılçıplak soyulur, bahane gizli nesneleri, parayı ve telefonları aramaktır.

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #9

“Tutuklandı, çırılçıplak soyuldu, dövüldü”

Yunan subayları genellikle kadınlarla özellikle titiz bir iş çıkarırlar. Herkesin önünde soyunmaya, eğilmeye ve bacaklarını açmaya zorlanıyorlar, tüm boşluklar coşkuyla inceleniyor, çoğu zaman küfürlü bir dil ve kahkaha eşliğinde.

Evros’taki (Eric Nehri) kara sınırında da aynı şeyin yapıldığını gördük. Yunan tarafında, insanlar Yunan özel kuvvetleri tarafından tutuklanıyor, çırılçıplak soyuluyor, dövülüyor ve nehirden Türkiye’ye geri gönderilmeye zorlanıyor.”

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #10

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #11

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #12

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #13

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #14

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #15

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #16

Yunanistan'ın insanlığa karşı suç raporu #17

Leave a Comment