Yusuf Demir ve Galatasaray gerçekleri! Ercan ile Trabzonspor kapısından döndü

class=”medyanet-inline-adv”>

Yusuf Demir’in Galatasaray’a imza atmasının üzerinden tam 2 hafta geçti ancak tartışmalar bitmedi. Hürriyet köşe yazarı Tahir Kum da konuyu köşesine taşırken Trabzonspor’un oyuncuyla ilgili detaylarını da aktardı.

İşte o makale:

Ne Mata’sı ne de Mertens’in bu kadar yoğun bir gündemi vardı. Yusuf aşağı, Yusuf yukarı. Üç gün öncesine kadar; “Bir Türk oğlu, bir Türk nasıl yerli gibi oynamaz?” gibiydi. Bu sefer üç gün boyunca konu “Milli takımımız Türk oğlu Türk’ten neden faydalanmıyor?” oldu. TFF talimatlarına göre Yusuf’un Galatasaray’da Türkiye statüsünde oynaması veya FIFA talimatlarına göre Türk Milli Takımı’nda oynaması mümkün değildir.

AVUSTURYA BARİYERİNİ UNUTMAYIN

Diyelim ki çocuk “Fikrimi değiştirdim, milli takım tercihimi değiştiriyorum” dedi. FIFA’ya bunu yaptın, bunu Yusuf’a yaptın. FIFA’dan Türk Milli Takımı vizesi de aldınız. Hiç de bile. Diyelim ki oldu (umarım öyledir), yaptırsanız da iş bitmez. ..Çünkü Avusturya Futbol Federasyonu’nun önünde bir engel daha var. O bu; Milli futbolcularına imzalattırdığı sözleşmede… “Avusturya Milli Takımı’nı tercih eden bir oyuncu daha sonra bu kararından vazgeçerse 3 yıl başka bir milli takımda oynayamaz” yazıyor. FIFA’da da benzer bir yaptırım olabileceğini düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Dursun Özbek, konuyla ilgili ilgili yerler ile temasa geçtiklerini açıkladı. Bekleyip göreceğiz. Dimyat’a pilav için gittiğinizde umarım evde bulguru almazsınız.

class=”medyanet-inline-adv”>

DÖNEM İSTİYORUM BU ŞEKİLDE OLDU

Onlar söylüyor; Annesi Türk, babası Türk, oğlu Türk olan bir Türk futbolcu nasıl Türkiye’de yabancı olabilir? Evet, gerçekten garip. Üstelik Galatasaraylı arkadaşlara göre tam bir saçmalık! İşin ilginç bir yönü ise; İlgili talimatın yaratıcısı ve mimarı Galatasaray’ın efsane ismi dönemin Türk Futbol Direktörü Fatih Terim’di! Tamam, işin bu tarafı tuhaf; Peki annesinin Türk, babasının Türk olması, Türk oğlu Türk futbolcunun Türk Milli Takımı yerine başka bir milli takımı tercih etmesi garip değil mi? Peki Yusuf Demir olayına neden bu perspektiften bakmıyoruz?

class=”medyanet-inline-adv”>

TRABZONSPOR’UN KAPISINDAN DÖNDÜ

Galatasaray Kulübü ve taraftarlarının bugünlerde 1 numaralı gündem maddesi Yusuf Demir’i yerli olarak oynamak. Medyada bu konuda yoğun bir çaba ve çaba var. İnanın bu dört kollu baskılar bende ciddi şüpheler uyandırdı: Acaba yönetim Yusuf’u yerli statüsünde mi sandı!

ERCAN KARA İLE BİRLİKTE ALINACAK

Her neyse… İlk dakikada bunun olamayacağını söyleyenlerdenim. Ayrıca Yusuf Demir yerel olarak oynayabilseydi belki de bugün Galatasaray yerine Trabzonspor formasını giyerdi. Bu nedenle Yusuf, Trabzonspor’un kapısından dönen bir isimdir. Bugün MLS’de Orlando forması giyen Rapid Wien’den takım arkadaşı Ercan Kara ile birlikte. İkisi de milli takım tercihlerini Avusturya lehine kullanan oyuncular. Çünkü Yusuf Trabzonlu ve aynı zamanda Trabzonspor’un eski teknik direktörü Cumhurbaşkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yakın arkadaşı merhum Hüseyin Tütüncü’nün yeğeni.

class=”medyanet-inline-adv”>

YEREL İZİN VERİLMİYOR

Trabzonspor hem Yusuf Demir hem de Ercan Kara ile ilgilendi. Ancak her iki oyuncu için de yurt içinden izin çıkmadığı için bu transferler rafa kaldırıldı. Bugün Riva’da Trabzonspor için “Olmaz” diyenlerin Galatasaray için “Evet” deme şansı yok.

FUTBOL FEDERASYONU TRİBÜNLERE OYNAYACAK MI?

Futbolda en çok kullanılan terimlerden biri ‘standlarda oynamak’. Üzgünüm ama kimse; Bugünkü Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu için mesele tam da bu.

SON U15 GELİŞİM LİGİ’NDE PATLADILAR

Bunun en son örneği; Süper Lig’de bu hafta oynanan dört maçın, daha doğrusu İstanbul takımlarının maçlarının 4. hakemi olarak kadın hakemlerin atanması. atanamaz mı? Atanmıştır. Galatasaray-Konyaspor, Fenerbahçe-Alanya, İstanbulspor-Beşiktaş ve Başakşehir-Karagümrük gibi üst düzey maçlara da atanan ve son olarak U15 Gelişim Ligi’nde ıslık çalan, daha önce hiç böyle bir havayı solumadı ve solumadı. VAR uygulamasıyla bir maçta. Düdüğü çalmayan tecrübesiz bir hakem atanmayacaktır. Erkek ya da kadın, fark etmez.

class=”medyanet-inline-adv”>

GÖREVLERİ BASİT DEĞİL

Çünkü 4. hakemin görevi sadece oturma sıralarını kontrol etmek değildir; Hakemin eli ayağıdır, yan taraftaki can simididir. Orta hakem birçok noktada onlardan yardım alıyor… Ama daha da önemlisi orta hakem veya yardımcı hakemler oyuna devam edemezlerse 4. hakem onların yerini alacak kişidir. Bu kadar tecrübeye ne dersin?

AMACININ VE KAZANIMIN NE OLDUĞUNU SÖYLE VE ÖĞRENELİM

Ortada Zorbay Küçük, Hüseyin Göçek, Bahattin Şimşek, Abdülkadir Bitigen; C sınıfı bayan hakemlerimiz kendilerine kenarda bir şey olursa düdüğü devralacak. Allah Türk futbolunu korudu. Sadece sakat hakemlerimiz değil Türk futbolu olurdu maazallah. Hayal kurmanın ne yeri ne de zamanı arkadaşlar. Bakmayın hakem işlerine, atamalardan sorumlu kişi MHK tarafıdır. Bu talebin ana binadan geldiğini adım gibi biliyorum. Amaç nedir, kazanç nedir, lütfen söyleyin arkadaşlar?

class=”medyanet-inline-adv”>

Leave a Comment